Zlín s krajem chystá revitalizaci okolí hradu Malenovice

Foto: MěÚ Zlin
ZLÍN – Revitalizaci okolí hradu Malenovice připravuje Zlín ve spolupráci s krajem. Smyslem je vytvořit přehledný nástupní prostor a také prostranství jako zázemí u jednodenních akcí pro stánky nebo předvedení řemesel, řekl serveru Zlin.cz mluvčí magistrátu Tomáš Melzer.

Přehledný nástupní prostor by měl umožnit návštěvníkům sejít se před vstupem do hradu nebo počkat na program a prohlídku. „Vyřešit prostor kolem hradu komplexně není jednoduchý úkol. Jednak je tento veřejný prostor v péči více majitelů, střídají se zde lesní a nelesní porosty a také je zde místy složitý skalnatý terén,“ vysvětlil náměstek primátora Bedřich Landsfeld.

Hlavní úkol spočívá podle Melzera v tom, aby dané místo působilo jednotně a zachovalo si genia loci. „První část příprav byla hotova již letos a spočívala v terénních průzkumech, a především v inventarizaci porostních skupin a stromů. Díky tomuto poměrně detailnímu zpracování mohli všichni zainteresovaní společně přistoupit k druhé, stěžejní části díla, a to k samotnému architektonickému návrhu,“ řekl Melzer.

Aktuálně se konají konzultace a schůzky nad koncepcí celého prostoru. „Společně se zástupci kraje a představitelů Muzea Jihovýchodní Moravy jsou diskuse přínosné, všechny strany mají zájem na kvalitním zpracování předmětného díla. Vše je současně konzultováno se zástupci Národního památkového ústavu Kroměříž,“ informoval mluvčí.

Kromě prostoru před hradem se bude řešit i ovocný sad, který se částečně rozšíří o nové odrůdy peckovin a jádrovin. „Okolí takzvané hájenky bude rozšířeno i o edukativní prostor bylinných, trvalkových či zeleninových záhonů. Tato koncepce je v souladu i s vnitřní náplní hradu,“ uvedl Landsfeld. Podle něj okolo hradu vznikne stezka, která návštěvníky provede stávajícími porosty, nabídne jim výhledy na kostel sv. Mikuláše i velkou část Malenovic, ať už z pozice nově plánovaného altánu či jednotlivých odpočinkových míst. Součástí bude i nový mobiliář jako lavičky, odpadkové koše nebo trámy k posezení.

Dokončení prvního stupně projektové dokumentace se uskuteční ještě letos. „Pokud nastane shoda se všemi subjekty, na jejichž pozemcích se projekt řeší, mohlo by se přistoupit k dalšímu stupni projektu, kterou je projektová dokumentace ke stavebnímu povolení,“ dodal Melzer.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x