Zlín si připomněl 75. výročí osvobození

Foto: MěÚ Zlin
ZLÍN – Před 75 lety skončila šestiletá fašistická okupace našeho státu. Okamžiky osvobození Zlína a konec 2. světové války si připomněli představitelé města u Památníku obětem II. světové války v sadu Komenského, serveru Zin.cz to řekla za zlínskou radnici Irena Orságová.

Životy padlých válečných hrdinů uctili tichou vzpomínkou a položením květinového věnce. S ohledem na pandemii koronaviru byl vzpomínkový akt pouze neveřejný.

„Ve strachu a napětí lidé toužebně čekali na den osvobození. Sovětská armáda se blížila od jihu a 2. května 1945 se dočkal konečně i Zlín. Ve směru od Březnice a Jaroslavic pronikla v odpoledních hodinách do města sovětská vojska a spolu s nimi bojující rumunské jednotky. Překonaly odpor Němců a město osvobodily. Šestiletá doba poroby skončila. Pochmurnou tečku za válečnými událostmi přinesly v srpnu a září 1945 čtyři rozsudky lidového soudu, které určily nejvyšší trest zlínským konfidentům a gestapákům; jedna poprava byla vykonána veřejně,“ shrnul konec šestileté okupace ve Zlíně historik Zdeněk Pokluda v knize Sedm století zlínských dějin.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x