Zlín v centru Tokia. Markéta Pilátová prezentovala baťovský odkaz na mezinárodním literárním festivalu

Foto: Czech Centre Tokyo
ZLÍN, TOKIO – Na konci listopadu se v japonském Tokiu uskutečnil Evropský literární festival, jehož cílem bylo seznámit japonskou veřejnost se současnými evropskými autory. Své zastoupení na tomto setkání měl i Zlínský kraj, a to díky spisovatelce Markétě Pilátové, která představila své knihy věnující se baťovské tematice.

Markéta Pilátová na festivalu představila dvě různá témata svých knih, a to imigraci a dětskou literaturu. Téma dětské literatury představila svou knihou Jak bratři Baťové obouvali svět s ilustracemi Ivony Knechtlové, první téma pak obsáhla její kniha S Baťou v džungli, která vypráví o exilu, hledání spravedlnosti a o tom, jak stavěl Jan Antonín Baťa v brazilské džungli nové „Zlíny“.

Kniha je posmrtným vyprávěním příběhu Jana Antonína, který vzpomíná na své nejbližší spolupracovníky a rádce. Autorka vystavěla příběh na základě rodinných vzpomínek, deníků a na životě dcer, které s hlavním hrdinou život v exilu prožily.

Celý průběh autorčina programu nesl silný odkaz na město Zlín, hodnoty i tradice, které si s sebou Jan Antonín Baťa přinesl do Brazílie, kde se svou rodinou začal nový život. Baťovské hodnoty a zkušenosti z budování obuvnického impéria se snažil také promítnout do života v brazilské džungli.

Japonskému publiku jsem měla snahu přiblížit nejen život v imigraci, ale také dějinné události, které mu předcházely. A současně také život v baťovském Zlíně 30. let minulého století, na který se dnes Zlín odkazuje,“ shrnula Markéta Pilátová.

Síla baťovského odkazu je stále silně vnímána také v samotném současném Zlíně, kde je jméno Baťa provázáno s mnoha institucemi. V celosvětovém měřítku je však tento odkaz vnímán pouze okrajově, a to především v místech, kde symbol „Baťa“ zanechal svou stopu v oblasti obuvnictví nebo architektury.

V srdci Tokia se však setkala další generace nositelů tohoto odkazu, jejichž předci byli přímou součástí budování Zlína v jeho současné podobě.

Ačkoli mám o historii a vývoji Zlína přímé informace, bylo velmi příjemné setkat se s Markétou v kulturně odlišném prostředí. Překvapil mne zájem a trefná forma dotazů japonského publika k tématu. Vnímám, že je velmi důležité šířit odkaz našich předků a také povědomí o Zlíně v zahraničí,“ doplňuje Irena Drofová, která je v současnosti hostem na Tokijské univerzitě v Japonsku.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x