Zlín v dubnu ožije Festivalem umění a kreativity ve vzdělávání

Festival umění a kreativity ve vzdělávání se uskuteční i ve Zlíně. Foto: Festival umění a kreativity ve vzdělávání
ZLÍN – Krajské město ožije v termínu od 4. do 16. dubna Festivalem umění a kreativity ve vzdělávání. Do akce, která se v České republice koná už po šesté, ale ve Zlínském kraji vůbec poprvé, se zapojilo 7 organizací, které se kreativnímu vzdělávání věnují ve Zlíně a Uherském Hradišti. 

Festival podporuje kreativní přístupy k výuce

Festival umění a kreativity ve vzdělávání (FUK) je celorepubliková iniciativa, která propojuje školy, kulturní organizace, umělce a odborníky na vzdělávání. Jeho cílem je přiblížit kreativní přístupy k výuce široké veřejnosti a ukázat, jak může umění obohatit proces učení.

Hra je práce převlečená za radost,“ napsal Robert Čapek ve své knize Uč jako umělec. A Festival umění a kreativity ve vzdělávání toto heslo přetavuje ve skutečnost. Festival se zaměřuje na propojení teorie s praxí a nabízí inspirativní program pro pedagogy, rodiče i děti.

Díky spolupráci s místními institucemi přináší FUK jedinečné možnosti, jak objevovat nové vzdělávací metody a rozvíjet kreativní myšlení napříč generacemi,“ řekla Jitka Honsová, výkonná manažerka kreativního centra ROBOTA a koordinátorka festivalu FUK pro Zlínský kraj.

Jak festival funguje?

Festival FUK přináší širokou škálu aktivit – workshopy, přednášky, diskuse, divadelní a hudební performance i interaktivní vzdělávací programy. Díky propojení umění a vzdělávání si účastníci mohou vyzkoušet, jak kreativní přístupy přispívají k rozvoji dětí i dospělých.

Program je určen nejen pedagogům a kulturním profesionálům, ale i rodičům a všem, kdo se zajímají o inovace ve vzdělávání,“ zmínila Jitka Honsová.

Kreativní vzdělávání pomáhá dětem objevovat svět hravou a zážitkovou formou. Podporuje jejich schopnost kritického myšlení, spolupráci a hledání vlastních řešení. Festival FUK ukazuje, že učení může být radostné, inspirativní a přizpůsobené individuálním potřebám každého dítěte.

Díky zapojení škol, institucí i odborníků z různých oblastí se festival stává místem, kde vznikají nové nápady a kde se propojují ti, kteří chtějí měnit vzdělávání k lepšímu,“ pokračovala Honsová.

Na co se můžete těšit?

Účastníci programu se mohou těšit na pestrou kombinaci kreativních a vzdělávacích zážitků. Děti se ponoří do historie prostřednictvím interaktivních aktivit, jako je zkoumání historických fotografií, dobových předmětů a tiskových výstřižků. V prostorách Památníku Tomáše Bati se seznámí s unikátní funkcionalistickou architekturou a kreativně budou pracovat s geometrickými tvary.

Program zahrnuje také technologické workshopy, kde se žáci naučí programovat roboty, pracovat s 3D tiskem, laserovým řezáním a vytvářet vlastní designy.

Do programu se zapojí také instituce jako kreativní dílna ROBOTA při Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, univerzitní Galerie G18, spolek Zvěřinec, Památník Tomáše Bati, Slovácké divadlo Uherské Hradiště, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti či Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně,“ dodala Jitka Honsová.

Zobrazit fotogalerii >>