Zlín zítra zaplaví zelené kužely. O co půjde?

Zlín zítra zaplaví zelené kužely. Foto: Zlin Design Week
ZLÍN - V úterý 1. dubna dopoledne vyrazí tým Zlin Design Weeku do ulic krajského města s desítkami zelených kuželů. Některé z nich ponesou nápis „Dobrý design“, jiné naopak „Špatný design“. Tým festivalu s jejich pomocí osloví kolemjdoucí a zapojí je do rozhovorů o tom, jak veřejný prostor vnímají, co oceňují, co jim chybí, kde se cítí bezpečně a která místa jsou pro ně problematická.

Organizátoři festivalu Zlin Design Week připravili zajímavou participativní výzvu ve spolupráci s Kanceláří architekta města Zlín.

Jak vnímáte veřejný prostor?

Participace nám může přinést cenné informace o tom, jak lidé vnímají a používají veřejný prostor. Popíše, která místa jsou problematická a proč, a zda jde o objektivní problémy, jako je špatná infrastruktura, nebo spíše subjektivní pocity, jako jsou například nejistota a pocit nebezpečí,“ vysvětluje architektka Kanceláře architekta města Zlín Kamila Kasanová.

Design by měl vždy začínat otázkami. Aby byl funkční, musí odpovídat na skutečné potřeby lidí. Výzva se zelenými kužely je pouze jedním z nástrojů, jak se lidí kreativně ptát – a hlavně jim naslouchat. Proto kužely ani nebudou stát na jednom místě trvale. Budou sloužit pouze jako dočasný nástroj: označí situaci, vyvolají reakci a v nejlepším případě otevřou i debatu,“ doplňuje tiskový mluvčí festivalu Zlin Design Week Marek Kos.

Okamžitá zpětná vazba

Veškeré získané podněty festivalový tým zpracuje ještě týž den odpoledne a následně je předá městu. To se jim bude věnovat následující den, 2. dubna, kdy provede jejich analýzu a vytipuje čtyři konkrétní místa, která se ve zpětné vazbě často opakovala a která aktuálně vnímá jako místa s potenciálem pro změnu.

Může jít o zanedbané lokality, veřejná prostranství s bezpečnostními riziky nebo o místa, která si žádají pozornost, protože v sobě skrývají doposud nevyužitou příležitost,“ informovala mluvčí UTB Petra Svěráková.

Otevřený dialog

Do těchto lokalit se v průběhu odpoledne vydají společně zástupci festivalu i města a budou zde od 15 do 18 hodin vést přímou diskuzi s místními obyvateli. Kancelář architekta k tomu připraví sadu cílených otázek, které pomohou rozkrýt hlubší vrstvy vnímání prostoru – nejen z pohledu estetiky, ale i bezpečí, dostupnosti, funkčnosti či emočního vztahu k místu.

Otevřený dialog pomáhá vytvářet funkční a udržitelná řešení, která odpovídají skutečným potřebám různých skupin obyvatel. Zároveň se tím posiluje důvěra v samosprávu a předchází se konfliktům mezi různými uživateli veřejného prostoru. Výsledkem je příjemnější, bezpečnější a živější městské prostředí pro všechny,“ doplňuje Kamila Kasanová.

Získané poznatky se však nestanou jednorázovým výstupem, Kancelář architekta města s nimi bude dále pracovat.

Celý proces dvoudenní akce pak bude průběžně dokumentován na sociálních sítích Zlin Design Weeku. Výzvou to ale nekončí. Naváže na ni samotný festivalový týden, který od 7. do 13. května nabídne další prostor k zamyšlení nad tím, jak design ovlivňuje náš každodenní život,“ doplňuje Svěráková.

Zobrazit fotogalerii >>