Zlíňané mohou poznávat architekturu během jízdy autobusem

Foto: zlin.cz
ZLÍN - Vzdělávat se během jízdy autobusem? Ve Zlíně žádný problém. Musíte však nastoupit do správného vozu.

Baťovská architektura ve Zlíně je naprosto jedinečná. Projít zásadní stavby je však časově velice náročné. Právě proto umožňuje Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně ve spolupráci s Baťovým institutem zájemcům o její poznávání jedinečnou komentovanou prohlídku během jízdy autobusem. Jenom musíte nasednout do toho správného. „Prohlídka je zaměřená na architekturu od 20. let do roku 1951. Kromě továrního areálu se zajímáme zejména o obytné stavby, ať už soukromé, nebo kolektivní,“ popsat náplň prohlídky kurátor Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně Ivan Bergmann.


Vyjížďka po městě je už několik let součástí programu galerie a atraktivní formou zprostředkovává jedno z baťovských témat nejen místním, ale také turistům. Začátek jízdy je u Baťova institutu a trasa dále vede přes Čiperovu vilu na Burešově, obytnou čtvrť Zálešná a Podvesná až k Věžovým a Morýsovým domům. „Odtamtud se potom vracíme do centra kolem vily Jana Antonína Bati přes Náměstí Práce, kde vidíme tu moderní nově vybudovanou část města od roku 1926. Potom se vracíme zpět k Baťovu institutu,“ popisuje trasu vyjížďky Bergmann.

Jestliže chcete poznávání architektury Zlína pojmout komplexně, můžete autobusovou vyjížďku městem spojit s návštěvou stálé expozice s názvem Prostor Zlín/Řády vidění, která představuje vývoj baťovské architektury s důrazem na dobu jejího největšího rozvoje. Pokud vám letní projížďky po Zlíně utekly, nevěšte hlavu. V plánu jsou i zářijové termíny.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x