Zlín v průběhu nastávajícího týdne oslaví významné výročí. Letos si totiž připomínáme 35 let od pádu komunistického režimu. Nejen pro Zlíňany si proto město společně s Živým Zlínem připravilo Festival svobody, který bude formou besed, debat a následně i koncertů vzpomínat na události sametové revoluce.
„Před rokem 1989 byla absence svobody vnímána především politicky a občansky. Lidem se však podařila tato svoboda vybojovat, za což bychom měli být pokorně vděční. Dnes by mělo být naším úkolem, abychom svobodu vnímali spíše v rovině osobní zodpovědnosti vůči sobě i druhým. Demokracie, i když je považována za efektivní způsob vlády, není bez svých úskalí. Jedině svoboda s individuální odpovědností, sebekázní a solidaritou je svobodou v pravém smyslu slova. Pokud jsme schopni takto kultivovaně pracovat na své svobodě, můžeme s klidným svědomím říci, že jsme od 17. listopadu 1989 urazili kus správné cesty,“ uvedl primátor Jiří Korec.
Právě v podobném duchu se ponese první z řady debat Cesta ke svobodě, která festival odstartuje ve středu 13. listopadu na zlínském zámku v 19:00 hodin. Půjde o debatu s osobnostmi listopadu 1989, na kterou následující den naváže debata pro studenty Listopad ´89 v 9:30 hodin v Městském divadle Zlín. Odpoledne 14. listopadu si potom lidé mohou přijít do kavárny v 15. budově připomenout příběhy disidentů na besedu Dělníci samizdatu. Promítat se na ní bude i stejnojmenný dokumentární film, po kterém bude následovat popovídání s režisérem Adamem Drdou a zlínskými disidenty Stanislavem Devátým, Bedřichem Koutným a Pavlem Jungmannem. Sérii besed ukončí ta páteční v Baťově vile. Ponese název Samet v divadle a odvypráví příběhy aktérů sametové revoluce v tehdejším Gottwaldově.
V neděli 17. listopadu, tedy v den, kdy přesně před 35 lety prošel Prahou průvod studentů připomínající si zavření českých vysokých škol za druhé světové války, začne program v 10:00 hodin speciální prohlídkou Divadlem po stopách sametové revoluce, kterou má ve své režii právě Městské divadlo Zlín. Hlavní program svátečního dne s Koncertem svobody následně na náměstí Míru odstartuje vystoupením kapely Blues Station od 14:00 hodin. Od 18:00 hodin potom zahraje kapela Franc Alpa, jejichž vystoupení doprovodí projekce snímků z listopadového Zlína 1989 a vzkazy současníků. K lidem na náměstí promluví zástupci města, studentů i samotní aktéři sametové revoluce a zazní studentská hymna a slavná Modlitba pro Martu.
Sváteční koncert si na 17. listopadu připravila taky Církev československá husitská. Známá díla českých skladatelů si zájemci mohou poslechnout v evangelickém kostele v ulici Štefánikova od 16:00 hodin.
Symbolickou součástí vzpomínky na pád komunistického režimu bude i nasvícení některých budov v barvě trikolóry. Od 17:11 hodin se tak rozsvítí Městské divadlo Zlín a Památník Tomáše Bati. Spuštění barev na památníku bude předcházet přehráním písně Modlitba pro Martu, následně na něm bude trikolóra zářit až do 22:00 hodin. Památník bude navíc na státní svátek přístupný veřejnosti formou komentovaných prohlídek. Ty začnou vždy v celou hodinu – první v 10:00 a poslední v 15:00 hodin.
Nedělní program zakončí shromáždění u Lavičky Václava Havla na dolní části náměstí Míru v 17:20 hodin. Od 19:00 hodin potom zve Městské divadlo na hororový thriller Mlčení bobříků, který pojednává o příběhu dívky, která zdobila československou korunovou minci takřka 40 let.
Program festivalu ovšem nekončí nedělí. Jeho součástí bude ještě prosincové setkání zakládajících členů Občanského fóra Zlín a výstava Zlínský samizdat: únik ze socialismu, která bude k vidění v Muzeu jihovýchodní Moravy až do 7. ledna 2025.
Největší připomínkou sametové revoluce ovšem pro Zlíňany může být samotný název města. Rok 1989 totiž přinesl zpět na mapy Zlín po tom, co se město od roku 1949 jmenovalo Gottwaldov.