Zlínská Daňová Kobra odhalila podvody s kompenzačními bonusy

Ilustrační foto (Foto: Policie ČR)
ZLÍN – Až 10 let mohou strávit za mřížemi muž a žena, které krajští kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality stíhají pro zvlášť závažný zločin podvod. Blíže o případu informovala server Zlin.cz policejní mluvčí Lenka Javorková.

„Obvinění podávali nejrůznějším správcům daně napříč celou Českou republikou fiktivní žádosti o vyplacení kompenzačních bonusů určených podnikatelům ke zmírnění dopadů pandemie koronaviru. Podvodným jednáním si přišli na více jak 700 tisíc korun, dalších 10 milionů jim díky kontrolním mechanismům správce daně nebylo vyplaceno,“ popsala Javorková.  

Dvojice si tipovala podnikatele z různých krajů napříč republikou, u nichž z veřejně dostupných zdrojů zjistila potřebné identifikační údaje a bez jejich vědomí pak podávala jejich jménem fiktivní žádosti o vyplacení kompenzačních bonusů. Tyto bonusy poskytuje stát v rámci stanoveného kompenzačního programu osobám samostatně výdělečně činným, jejichž podnikání bylo v důsledku pandemie koronaviru úplně či částečně utlumeno. „V období od poloviny dubna do konce července letošního roku podali obvinění nejméně 256 fiktivních žádostí o tyto bonusy,“ řekla mluvčí.

Kriminalisté zjistili, že pár podvodníků používal řadu účelově založených bankovních účtů a e-mailových adres, to vše bez vědomí jejich majitelů. Peníze získané podvodným jednáním z větší části končily na osobním herním účtu obviněného muže nebo jimi on a jeho partnerka platili za běžné potřeby.   

Osmatřicetiletého muže a jeho třiadvacetiletou družku zadrželi policisté ze zlínského pohotovostního a eskortního oddělení v úterý v brzkých ranních hodinách v rodinném domku v okrese Jablonec nad Nisou, v němž oba společně bydlí. Při domovní prohlídce krajští kriminalisté zajistili elektronické přístroje a listinné materiály, zejména jednotlivé originály žádostí o poskytnutí kompenzačního bonusu, jejichž skeny byly posílány na finanční správu.

„Krajští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení začátkem července na základě oznámení Finančního úřadu pro Zlínský kraj, o pár dnů později pak podal trestní oznámení i Finančně analytický úřad. Vyšetřovatel muže i ženu obvinil ze zvlášť závažného zločinu podvodu spáchaného formou spolupachatelství. Obvinění se části trestné činnosti dopouštěli i v období, kdy byl na území České republiky vyhlášen nouzový stav. Za podvod jim proto hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od pěti do deseti let,“ informovala Javorková.  Žena je stíhána na svobodě, muž byl vzat do vazby.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x