Zlínská společnost navýší kvůli koronaviru výrobu nanomateriálu o 100 procent

Foto: SPUR
ZLÍN - Zlínská společnost SPUR podepsala kontrakt na nákup dalšího zařízení pro výrobu nanotextilie. Celková kapacita produkce se tak v květnu zvýší o 100 %, serveru Zlin.cz o tom informovala Kateřina Martykánová.

„Rozhodli jsme se okamžitě zareagovat na aktuální potřebu, a protože kapacita první linky je již zcela vytížena, plánujeme nyní uvést do provozu linku druhou,“ uvedl generální ředitel Tomáš Dudák a dodal, že by mohla být plně funkční již na konci měsíce května. Zlínská společnost tak řeší nedostatek ochranných pomůcek v době pandemie koronaviru s cílem podílet se do budoucna na zajištění soběstačnosti České republiky v oblasti strategických produktů.

Do nové linky na výrobu materiálu SPURTex VS, který dle typu materiálu vykazuje filtrační účinnost 99 % a kvalitativně tedy odpovídá třídě FFP3, plánuje společnost SPUR investovat finanční prostředky v řádech desítek milionů korun. Umožní jí tak nově vyprodukovat nanotextilii na výrobu 1,5 milionu kusů respirátorů, což umožní zvýšit měsíční objem na 2,5 milionu kusů. „Plánujeme zajistit dodávky filtračního materiálu pro výrobce masek a polomasek v České republice, ale především chceme vytvořit dostatečnou kapacitu pro pokrytí naší vlastní produkce respirátorů třídy FFP2 a FFP3, která bude na nové automatické lince zahájená již začátkem května,“ vysvětlil Tomáš Dudák a doplnil: „Testy našeho nanomateriálu provedené na Akademii věd ČR totiž prokázaly, že respirátory s použitím nanovláken mají vynikající záchyt ultrajemných částic (do 150 nm) a jsou tedy velmi dobře účinné proti virům. U nás dosahují hodnoty filtrační účinnosti v oblasti ultrajemných částic 95 %.“

V případě zájmu ze strany vlády České republiky je zlínský podnik připraven kapacitu materiálu na výrobu respirátorů v rekordním čase až pětinásobně navýšit, a také je dodávat za cenu výrazně nižší, než za jakou jsou k dostání ty z Asie. „Naše cílová cena je nyní 23 Kč za kus pro třídu FFP2, v budoucnu bychom se rádi dostali až na 18 Kč za kus. FFP3 bude potom o cca 30 Kč za kus dražší než FFP2,“ doplnil Dudák.

Společnost SPUR a.s. zahájila výzkum a vývoj nanomateriálů již v roce 2006. Samotnou výrobou nanovláken na zařízení vlastní konstrukce se zabývá od roku 2012. Od roku 2018 potom pokračuje ve výzkumu v rámci Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati, v sídle společnosti nadále realizuje vývoj a vlastní výrobu nanovláken. Sériová výroba materiálu byla zahájena počátkem března 2020. Na šití roušek SPUR nyní spolupracuje s několika šicími dílnami v České republice s denní kapacitou kolem 15 – 20 tisíc kusů.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x