Zlínská ZOO hlásí významný chovatelský úspěch. Pelikáním rodičům se vylíhla tři mláďata

foto: ZOO Zlín
ZLÍN – Zlínská ZOO se chlubí novými přírůstky. Jsou jimi dohromady tři mláďata pelikánů. Podařilo se tak navázat na předchozí chovatelské úspěchy.

Radostné novinky přichází ze ZOO Zlín-Lešná. Chovatelům se podařily významné úspěchy v odchovu pelikánů. Hrdým ptačím rodičům se vylíhla dvě mláďata pelikána australského a jedno pelikána skvrnozobého. ZOO tak navazuje na předchozí chovatelské úspěchy a v případě pelikána australského také na loňský prvoodchov v rámci České republiky.

Návštěvníci v zoologické zahradě mohou narazit na celkem tři druhy pelikánů – již zmíněné australské, skvrozobé a bílé. V současné době jsou opeřenci umístěni ve vyhřívaném zimovišti v chovatelském zázemí.

 „Všechny tři druhy chováme v jedné velké místnosti, kterou jsme pouze rozdělili pletivovými díly. Pelikáni totiž hnízdí ve velkých koloniích, proto je právě tento způsob chovu mimořádně přínosný pro stimulaci ptáků k hnízdnímu chování,“ objasnil zoolog Václav Štraub.

O mláďata se nestarají jen jejich rodiče. Zlínská ZOO už několik let volí u pelikánů také variantu umělé inkubace vajec a následného odchovu.

„Tento postup je náročný, ale přináší velké úspěchy. Malý pelikán se vylíhne po 36 dnech, váží 120 gramů. Zpočátku jej chovatelé krmí pětkrát denně, postupně se četnost krmení snižuje. Při odchovu kromě čerstvých rybek používáme také ryby, které vyvrhli dospělí ptáci. Mláďatům tak doplníme enzymy potřebné k jejich zdárnému trávení,“ přiblížil Václav Štraub.

Od třetího dne věku se už mládě krmí samo. A výživný jídelníček zajišťuje, že se hmotnost malého pelikána rychle zvyšuje. Během jednoho měsíce se tak jeho váha posune až na dva kilogramy.

Pelikáni skvrnozobí obývají mokřady jihovýchodní Asie. V současné době patří mezi nejméně početný druh ze všech osmi druhů pelikánů. Poslední odhady hovoří o populaci 3 500 ptáků.

Domovinou pelikánů australských jsou vodní plochy ve vnitrozemí a na pobřeží Austrálie, Nové Guiney nebo Fidži. Globální populace je prozatím stále početná. V rámci evropských institucí je ale návštěvníci uvidí pouze v osmi ZOO.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x