Zlínská zoo poprvé odchovala mládě papouška nestor kea

Foto: Archiv ZOO Zlín
ZLÍN – Po 16 letech chovu se ve zlínské zoo narodilo první mládě novozélandského papouška nestor kea. Samička Sněhurka zdárně prospívá a brzy by se měla začlenit do rodinného hejna, řekla serveru Zlin.cz mluvčí zahrady Romana Bujáčková.

Mládě se vylíhlo v březnu, zoo o něm ale informovala až nyní. „Čekání na první odchované mládě bylo velmi dlouhé. Zlínská zoo chová tyto netradičně vypadající papoušky od roku 2004,“ informovala Bujáčková.

Odchovy nestorů nejsou podle zoologa Václava Štrauba až tak výjimečné. „Většina mláďat je však odchována uměle s velkou fixací na člověka. Stejně tak tomu bylo v případě naší samice. I když se samcem vytvořila harmonizující pár a snášela oplozená vejce, nebyla schopna je vysedět a odchovat mládě,“ vysvětlil Štraub.

Navzdory tomuto chování jí chovatelé vždy ponechali jedno oplozené vejce, aby měla šanci se rodičovské chování naučit. „V letošním roce se však rozhodli přistoupit také k umělému odchovu a případné mládě přikládat k rodičům alespoň chráněným kontaktem,“ poznamenala Bujáčková.

Chovatelé do líhně umístili hned několik vajec nestorů a úspěch se dostavil v březnu, kdy se z jednoho vejce vylíhlo mládě. „Pomocí analýzy DNA, kterou jsme získali z vaječných obalů, jsme zjistili, že máme samičku,“ uvedl Štraub. Chovatelé ji pojmenovali Sněhurka a několikrát denně ji krmili pomocí speciální loutky, aby u ní nevznikla nežádoucí fixace na člověka. „Po vylíhnutí mládě zůstalo v inkubátoru, do kterého jsme umístili také fotografie dospělých ptáků. Jakmile se stav mláděte stabilizoval, přesunuli jsme jej do hnízdní nory rodičů. Zde s ním převážně pobývala samice, každé dvě hodiny je chodila kontrolovat,“ popsal Štraub.

Mládě od rodičů oddělovalo plexisklo. „K naší radosti na sebe ptáci reagovali nejen vizuálně, ale i zvukově. Po přepeření do šatu dospělých ptáků pak samička zamířila z hnízda do venkovní klícky, která je ve voliéře nestorů,“ řekla Bujáčková. „Je teď s rodiči ještě v užším kontaktu. Rádi bychom je brzy všechny spojili, aby se mládě co nejvíce socializovalo a stalo se součástí rodinného hejna,“ dodal Štraub. Návštěvníci mohou rodičovský pár i letošní mládě uvidět v australské oblasti zoo v sousedství expozice kivi hnědého.

Ve volné přírodě papoušci nestor kea žijí pouze na Jižním ostrově Nového Zélandu. Obývají horské oblasti s nadmořskou výškou od 600 do 2000 metrů, zimu stráví pod hranicí lesa, kde mohou najít úkryty. Živí se převážně semeny, kořínky a bobulemi. Spořádají i hmyz a mršiny, ze kterých odtrhávají maso svými dlouhými a ostrými zobáky. Patří mezi inteligentní ptáky, pojmenování získali podle charakteristického volání „kee-aaa“. Samec a samice vytváří pár na celý život. Na vejcích sedí pouze samice, samec ji však po celou dobu krmí. „Společně pečují o vylíhnutá mláďata. V Červeném seznamu IUCN je nestor kea veden jako ohrožený druh, celková populace v přírodě zřejmě nepřesahuje 5 000 jedinců,“ uvedla Bujáčková.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x