Zlínská zoo rozlouskla chovatelský oříšek! Znovu se jí podařilo odchovat čáje chocholaté

Foto: archiv Zoo Zlín
ZLÍN – Zlínská zoo se pyšní dalším chovatelským úspěchem! Stejně jako v letech 2015 a 2023 se jí podařilo odchovat čáje chocholaté - statné ptáky z Jižní Ameriky, kteří v zoologických zahradách sice patří mezi poměrně hojně chované druhy, odchovy jejich mláďat jsou však stále ojedinělé. Rodičovský pár čájí nyní pečuje hned o dvě mláďata a obě zdárně prospívají.

Zoo Zlín chová čáje chocholaté od roku 2004. Trvalo dlouhých 11 let, než zahrada mohla slavit úspěšný odchov. První mládě se podařilo odchovat až v roce 2015.

Byl to pro nás mimořádný úspěch, věřili jsme, že jej dokážeme zopakovat. Jenže následovala dlouhá pauza, i když jsme se snažili pro čáje vytvořit co nejlepší chovatelské podmínky,“ popsal průběh chovu zoolog Václav Štraub.

Zahrada nejprve přesunula čáje do rozhlehlé voliéry, následně přistoupila k úpravě krmení. „Čáje jsou dlouhodobě považovány za takový chovatelský oříšek. V našem případě jsme zavedli řadu změn v chovu, krmnou dávku vylepšili zeleným krmením v podobě polníčku, rukoly, listového špenátu. Možná právě toto vše přispělo k odchovu dvou mláďat v roce 2023. Z letošního opětovného úspěchu máme velkou radost, je to pro nás jednoznačně významný chovatelský počin,“ doplnil Václav Štraub.

Čáje chocholaté letos zahnízdily v druhé polovině ledna, kdy samice snesla tři vejce. „Dvě vejce byla oplozená, odchov jsme od samého počátku ponechali na rodičovském páru. Mláďata se vylíhla na začátku března. Rodičovský pár se naprosto osvědčil, malé čáje zdárně prospívají a jsou ve skvělé kondici,“ pokračoval Štraub.

V době hnízdění a odchovu mláďat však nesmí být pár vůbec rušen. Při ohrožení totiž ptáci neustupují, ale aktivně útočí. „Často se tak stává, že při obraně na mládě šlápnou nebo jej poraní ostruhou na křídle,“ popsal zoolog.

Zoo Zlín je zřejmě jediná zoo na světě, která má v kolekci všechny zástupce čeledě kamišovitých. Kromě čájí chocholatých návštěvníci v areálu zoo uvidí také vzácně chované čáje bělolící, a především kamiše růžkaté.

Zobrazit fotogalerii >>

--> --> --> --> -->