Zlínské divadlo dostane Vitamín D

Zlínské divadlo dostane Vitamín D. Foto: Městské divadlo Zlín
ZLÍN – Městské divadlo Zlín a dalších 12 divadel z celé České republiky se zapojí do unikátního projektu VITAMÍN D ANEB DIVADLA SPOLU. V rámci této kreativní výzvy divadelníky čekají tři dny a tři noci společné práce, během nichž vznikne nová inscenace na téma, které se divadla dozví až na poslední chvíli.

Jde o kreativní výzvu – každý divadelní soubor během pouhých 72 hodin vytvoří a natočí inscenaci na jedno společné téma, které se dozví na poslední chvíli. Jisté je jen jedno – bude to PŘÍSLOVÍ. Výsledky adrenalinového maratonu budou odvysílány 9. května 2021 v 18.00 na YouTube kanálu Vitamín D. Projekt v českém divadelním prostoru nemá obdoby.

Pocit vzájemné soudržnosti a podpory je přesně tím vitamínem, který v dnešní době všichni potřebujeme. Věříme, že podobně to budou vnímat i diváci. Chceme vyslat jasnou informaci, že jsme tady, že pracujeme, a pusťte je na nás – resp. otevřete divadla, jejichž návštěva je v porovnání s ostatními aktivitami velmi bezpečná – jak dokazují nejen německé studie. A přestože nám primárně nejde o to, abychom mezi sebou soutěžili, budeme moc rádi, když se diváci zapojí do hlasování o tom, která inscenace je nejvíce zaujala,“ řekl ředitel Městského divadla Zlín Petr Michálek.

Pravidla jsou přesně dána, aby byly podmínky co nejspravedlivější: Nevyrábíme filmy, ale záznamy divadelních inscenací. Proto jsou zakázány veškeré filmové a televizní efekty, natáčet se musí jen na jevišti nebo zkušebně a snímat se může maximálně na dvě kamery. Omezena je také délka výsledného filmu – musí být v rozmezí 10–15 minut. Umělecké ztvárnění zadaného přísloví a volba žánru jsou zcela svobodné.

V Městském divadle Zlín bude záznam vznikat ve dnech 23. – 25. dubna a výzvu účinkovat v něm přijali Eva Daňková, Petra Králová, Kateřina Liďáková, Pavel Vacek, Marek Příkazký a Štěpán Princ. „O podobné akce nebyla nouze na JAMU a občas vznikaly přes víkend velké „skvosty“. A stejně jako teď, rodily se takové projekty z přetlaku a potřeby tvořit a na to se moc těším,“ svěřil se Marek Příkazký.

Nápad se zrodil v libereckém Divadle F. X. Šaldy a nakonec se k projektu připojilo těchto třináct divadel: Divadlo A. Dvořáka Příbram, Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Divadlo loutek Ostrava, Divadlo Mír Ostrava, Klicperovo divadlo Hradec Králové, Městské divadlo Kladno, Městské divadlo Mladá Boleslav, Městské divadlo v Mostě, Městské divadlo Zlín, Naivní divadlo Liberec, Východočeské divadlo Pardubice a Západočeské divadlo v Chebu společně s činohrou Karlovarského městského divadla.

Záznamy všech inscenací budou na internetu k vidění nejméně deset dnů od premiéry 9. května, aby diváci měli dost prostoru vše zhlédnout.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x