Zlínské divadlo má nového ředitele

Foto: MD Zlín
ZLÍN – Městské divadlo Zlín mění po dvanácti letech ředitele. Petra Michálka v pozici prvního muže zlínské divadelní scény nahradí Josef Morávek.

Josef Morávek se v posledních letech věnoval především podnikání v oblasti internetových projektů, původní profesí je ale divadelním režisérem. Zlínské divadelní prostředí pro něj není neznámou – v devadesátých letech zde totiž působil jako umělecký šéf.

Pan Morávek má bezesporu velké kvality jak v manažerském řízení, tak uměleckém rozsahu. Kvalita jednotlivých uchazečů byla celkově vysoká, čímž děkuji za jejich účast. Zároveň bych chtěl poděkovat odstupujícímu řediteli Petru Michálkovi za jeho odvedenou práci,“ sdělil primátor Jiří Korec.

Členy výběrové komise byly renomované osobnosti z divadelního prostředí, jako herec a ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer, kvestorka JAMU Lenka Valová, ředitel Moravského divadla Olomouc David Gerneš, divadelní kritik Marcel Sladkowski a samozřejmě i dosavadní ředitel zlínského divadla Petr Michálek. V komisi zasedl i primátor Jiří Korec a ředitel zlínské filharmonie Josef Němý.

Závěrečné kolo výběrového řízení proběhlo ve čtvrtek 19. května, kdy před odbornou komisi předstoupila čtveřice uchazečů. V pondělí 23. května pak na základě doporučení výběrové komise jmenovala nového ředitele do funkce Rada města Zlína.

Panu Morávkovi gratuluji. Jeho nespornou výhodou je značná míra znalosti zlínského divadla. A to nejen proto, že tu v devadesátých letech pracoval jako umělecký šéf, ale především proto, že svou vazbu na Zlín nikdy nepřerušil. Jsem připraven mu funkci ředitele co nejlépe předat,“ komentoval rozhodnutí výběrové komise a rady města Petr Michálek.

Josef Morávek podle svých slov kontakt se zlínským divadlem ani městem samotným nikdy neztratil.„S radostí vnímám, jak dnes divadlo oslovuje a propojuje různé komunity – ale také vím, jaké skupiny obyvatel i uživatelů Zlína ještě na propojení čekají. Pokud bych měl charakterizovat současnou pracovní atmosféru ve zlínském divadle, je to laskavá náročnost. Rád bych se na udržení této energie a rozvoji divadla podílel,“ uvedl Josef Morávek.

Josef Morávek se narodil 20. prosince 1959. Je absolventem oboru činoherní režie na brněnské JAMU. Jako režisér působil od poloviny osmdesátých let v řadě českých divadel. Od roku 1991 do roku 1995 byl uměleckým šéfem Městského divadla Zlín. Byl také ředitelem Zlínské vyšší odborné školy umění a je spoluzakladatelem a manažerem portálu www.divadlo.cz, od roku 1999 do roku 2022 působil jako ředitel a jednatel společnosti ABSTRACT, která realizovala řadu úspěšných internetových projektů.

Josef Morávek do divadla nastoupí od 1. července. Město vyhlásilo výběrové řízení poté, co byl stávající ředitel Petr Michálek zvolen rektorem Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x