Zlínské ekocentrum ve slaměném domě zvítězilo v soutěži Adapterra Awards 2021

Foto: Ekocentrum Na Pasece Velíková
ZLÍN – Ve čtvrtek 4. listopadu se rozdávaly ceny Adapterra Awards za rok 2021 pro nejzajímavější adaptační projekty. Ty si dávají za cíl zejména šetrné hospodaření v lesích a na zemědělské půdě, zelené bydlení pro seniory, moderní a ekologické pracovní prostředí pro univerzity či dlouhodobý projekt výsadby alejí. Mezi letošními výherci je také zlínské Ekocentrum Na Pasece Velíková sídlící ve slaměném domě s biosolární střechou.

Ekocentrum Na Pasece Velíková z městské části Zlína obsadilo první příčku v kategorii Zastavěná území. Projekt vychází ze spolupráce podnikatelského a neziskového sektoru. Soukromý investor vybudoval z vlastních zdrojů zázemí pro ekocentrum a lesní školku provozovanou neziskovou organizací Na Pasece.

K projektu mě přivedly děti. Syn, který začal chodit do lesní školky. Měl jsem potřebu dělat něco rukama. Chtěl jsem postavit dům, tak jsem si řekl, že chci raději sahat na hlínu, na dřevo a na slámu než na standardní stavební materiály. Dali jsme velkou důvěru projektantovi Danu Grmelovi a architektovi Radku Hálovi, kteří se „slamákům“ dlouhodobě věnují,“ uvedl investor Tomáš Černý.

Slaměný dům se zelenou střechou a fotovoltaickými panely vychází z myšlenky přírodního a trvale udržitelného stavitelství. Fotovoltaické panely částečně zastiňují zelenou střechu a brání jejímu vysušování, rostliny zase pomáhají udržovat teplotu panelu ideální pro výrobu solární energie. „Byl to experiment. Protože střecha je členitá, někde je více stínu, část zakrývají panely, jinde ústí rýna, která přivádí více vody, proto si každý druh vysazeného rozchodníku našel svoje místo adaptace, jak si sama příroda řekla,“ pokračoval Černý.

V blízké době by měly v ekocentru probíhat ekologické výukové programy pro mateřské, základní školy i středoškoláky. Zároveň je to místo vhodné pro pořádání seminářů, prostory si budou moci pronajmout lektoři a uspořádat zde své přednášky a kurzy. „Chceme dát tento prostor k dispozici i komunitě, která se kolem školky a ekocentra vytvořila a stále vytváří. Součástí projektu je i vlastní kuchyně se zaměřením na vaření z lokálních surovin,“ přiblížila koordinátorka Veronika Slováčková z lesního spolku Na Pasece.

Stavba slaměného domu byla placena ze soukromých zdrojů, celý provoz a další náklady ekocentra i lesní školky však spadají pod neziskovou organizaci Na Pasece. Proto se tato organizace rozhodla vypsat sbírku na dárcovském webu Donio.cz. „V tomto crowfundingovém projektu nabízíme za dary přispěvatelů rozmanité odměny. Sbírkou chceme veřejnosti nabídnout možnost zapojit se do unikátního projektu – vytvoření nového plnohodnotného ekocentra pro Zlínsko,“ dodává Veronika Slováčková.

V letošním roce bylo zlínské ekocentrum oceněno také v soutěži Zelená střecha roku 2021 za extenzivní biosolární střechu.

Zobrazit fotogalerii >>

--> --> --> --> -->