Zlínské zoo se podařilo podruhé odchovat mládě medvěda pyskatého. Medvídě už dovádí ve venkovním výběhu!

Foto: Archiv Zoo Zlín
ZLÍN – Zlínská zoo má pro své návštěvníky nové lákadlo. Je jím mládě vzácného medvěda pyskatého, které se narodilo koncem prosince minulého roku. První měsíce života však pobývalo společně se svou matkou v chovatelském zázemí expozice, nyní už medvídě každý den dovádí ve venkovním výběhu. Zlínská zoo je jedinou v Evropě, kde se za uplynulých 12 měsíců podařilo tento druh medvěda odchovat.

Díky kamerovému systému chovatelé pozorovali vývoj mláděte od jeho prvních dnů. Sameček přišel na svět v prosinci 2022, teprve po třech měsících si však chovatelé mohli oddychnout. Medvídě při příchodu na svět váží pouze 400 gramů, je slepé, takřka bez srsti a bezbranné.

Desetiletá samice Saraswathi se opět projevila jako pečlivá matka. „Sameček zdárně prospívá, je ve skvělé kondici. Jeho váhu nyní odhadujeme kolem osmi kilogramů. Stále je závislý na mateřském mléku, začíná však již ochutnávat i ovoce a hmyz. Dokáže se už také vyšplhat na záda samice, pevně se chytne dlouhých hřbetních chlupů a nechá se vozit,“ sdělil zoolog zlínské zoo Zdeněk Čech.

Rodičovský pár, desetiletého samce Druva a stejně starou samici Saraswathi, zahrada získala v roce 2015 z indické Zoo Mysore. Po téměř 30 letech se tak podařilo obnovit chov tohoto nápadného medvěda. Medvědy pyskaté objevíme pouze v 7 evropských zoo.

Doufali jsme, že náš medvědí pár přispěje k oživení současné evropské populace medvědů pyskatých, která čítá 18 jedinců. Je skvělé, že se nám opětovně podařilo navázat na první odchov mláděte v roce 2018,“ uvedl zoolog Zdeněk Čech.

Medvěd pyskatý patří mezi výrazné druhy medvědů díky své huňaté srsti a dlouhým chlupům na uších, krku a plecích. Ve volné přírodě se živí hlavně mravenci, termity a ovocem. Potravu hledá výhradně čichem, má totiž špatný zrak a velmi špatný sluch. Hnízda hmyzu otvírá dlouhými osmicentimetrovými drápy na předních nohách. Při jídle přitiskne čenich k otvoru, zavře nozdry, jazyk stočí do úzké ruličky a hmyz vsaje mezerou mezi chybějícími předními řezáky. Při tomto nasávání způsobuje hlasitý zvuk připomínající hučení vysavače.

Naše mládě zůstane ve zlínské zoo minimálně dva a půl roku. Poté mu společně s koordinátorem chovu medvědů pyskatých najdeme nový domov v některé evropské nebo světové zoo,“ vysvětlil Zdeněk Čech.

Domovinou medvědů pyskatých jsou lesy v Indii, Nepálu, Bangladéši a Ceylonu. Populace zvířat ve volné přírodě se odhaduje kolem 10 000 jedinců. Jejich početní stavy neustále klesají kvůli ničení životního prostředí a lovu pro údajně léčivé části těla.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x