Zlínský Týden knihoven láká na projekt Lukáše Hejlíka nebo Večer s Andersenem

Týden knihoven nabídne pestrý program pro děti i dospělé. Foto: facebook Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně
ZLÍN - První říjnový týden už tradičně patří knihovnám. Do celostátní akce, kterou každoročně vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, se opět zapojuje i zlínská knihovna, která Týdnem knihoven odstartuje říjen nabitý akcemi.

Hned v pondělí 4. října v 10.30 zahájí studenti Virtuální Univerzity třetího věku v ústřední knihovně zimní semestr. Tématem bude Křesťanská ikonografie a hagiografie. Studium je určeno seniorům, osobám v kategorii 50+ a invalidním důchodcům bez rozdílu věku.

Ve středu 6. října ocení Zlínský kraj a Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně již podeváté práci veřejných knihoven ve Zlínském kraji, jejich přínos k rozvoji moderních knihovnických služeb, podpoře čtenářství a jejich mimořádné aktivity. „Jsem ráda, že v Týdnu knihoven předám ceny nejlepším knihovníkům, knihovnicím i knihovnám Zlínského kraje. Moc jim děkuji za práci, kterou dělají, protože knihovny již dávno nejsou jenom místem, kde se půjčují knihy, ale především místem vzdělávání, místem komunitním, kde probíhají setkání nejrozličnějšího druhu, čtení, nespočetná řada kulturních akcí od výstav, hudebních produkcí až po divadlo. Týden knihoven je toho důkazem,“ říká Zuzana Fišerová, radní pro oblast kultury a školství.

Ve středu 6. října od 15 hodin se v klubovně ústřední knihovny sejdou Knihožrouti – členové klubu určeného čtenářům od 8 do 15 let, kteří mají rádi knížky a rádi si o nich povídají. Knihovnice Andělka v něm nabízí tipy na zajímavé knížky, informace z knižního světa nebo také pomoc se čtením.

Svátek knihoven ve Zlíně dále zpestří LiStOVáNí – projekt Lukáše Hejlíka, který představuje zajímavé a aktuální knihy formou divadelního vystoupení. Ve středu 6. října  od 17 hodin se bude listovat v kavárně v budově ústřední knihovny knihou Soběstačný. Příběh dospívajícího kluka, který se vyrovnává s rozchodem rodičů, napsala Zuzana Dostálová, česká spisovatelka a violoncellistka, která v představení také sama účinkuje, a to společně s Markétou Lánskou a Jiřím Resslerem. Pokud by diváky mělo těžké téma odradit, Lukáš Hejlík slibuje: „Bude to i sranda!“.

Drobná expozice s názvem JAK NEBE I ZEMĚ DÝCHÁ, aneb náhoda tomu chtěla. VÁCLAV HAVEL Jiřímu Kuběnovi – dopisy a verše z mladých let nabídne ojedinělou možnost zhlédnout juvenilní korespondenci mezi básníkem Jiřím Kuběnou a Václavem Havlem, připravovanou k vydání v nakladatelství Aula. Dopisy, básně a drobné kresby budou vystaveny od 8. října ve vitrínách ve 3. a 4. patře ústřední knihovny. Expozice je pořádána ve spolupráci s Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně u příležitosti 85. výročí narození českého dramatika, esejisty a politika Václava Havla.

V pátek 8. října otevřou své brány dětem i po zavírací době ústřední knihovna, Obvodní knihovna Jižní Svahy a pobočka Podlesí, a to v rámci Večera s Andersenem. Cílem projektu, který se od roku 2001 koná každoročně po celé České republice pod záštitou Klubu dětských knihoven, je nabídnout alternativu k televizi, počítačům a chytrým telefonům a ukázat dětem, že čtení je velké dobrodružství a zábava. „Letošní ročník pořádáme ve spolupráci s hvězdárnou Valašské Meziříčí a Hvězdárnou Zlín na téma S knihou do vesmíru. Bude se číst, povídat o vesmíru, luštit, tvořit a budou-li nám hvězdy přát, máme pro děti připraveno i jedno velké překvapení,“ poodhaluje program večera ředitel knihovny Jan Kaňka.

Až do 9. října mohou rodiče využít akci na podporu čtenářství a zdarma registrovat své prvňáčky do knihovny. „Dětem nabízíme nejen knihy a časopisy, ale také hry, audioknihy, didaktické pomůcky nebo tematické kufříky. Zároveň si mohou přijít pro radu rodiče, kterým  pomůžeme s výběrem knih pro první čtení nebo jim ukážeme, jak pracovat s logopedickými kufříky,“ přiblížila nabídku Jana Hoferková, vedoucí oddělení pro děti. Akce platí v ústřední knihovně, ve všech obvodních knihovnách (Jižní Svahy, Díly, Malenovice) a všech pobočkách Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

Pro čtenáře Obvodní knihovny Díly je připraven Knižní bazar. Zájemci zde mohou přinést knihy, které jim doma zabírají místo v knihovně a bezplatně si vybrat jiné, a to až do konce října.

Zkrátka nepřijdou ani příznivci eKnih. Ve spolupráci se společností Palmknihy jsou pro čtenáře během Týdne knihoven připraveny dárky v podobě 3 vybraných eKnih zdarma. Na webových stránkách a sociálních sítích knihovny bude zveřejněn voucher, prostřednictvím kterého si mohou od 4. do 10. října zájemci stáhnout balíček oblíbených titulů z různých žánrů.

Více informací k jednotlivým akcím na webu kfbz.cz a na facebooku knihovny.

--> --> --> --> -->