V sobotu 4. ledna krátce po poledni se na linku tísňového volání 156 obrátil řidič taxislužby, kterému předtím volala jeho klientka. Ta mu sdělila, že včera ve svém bytě upadla a od té doby nedokáže vlastními silami vstát. Vzápětí se na jeho radu dovolala strážníkům i sama žena.
„Do jejího bydliště tak okamžitě zamířila hlídka Útvaru operativního zásahu MP Zlín. O několik chvil později se strážníkům podařilo navázat se ženou verbální kontakt přes vstupní dveře bytu,“ informoval zástupce ředitele Městské policie Zlín Pavel Janík.
Protože jednasedmdesátiletá žena nebyla v bezprostředním ohrožení života, byl v zájmu zabránění vzniku větší škody při násilném otevření bytu na místo přivolán zámečník. Následně strážníci vstoupili dovnitř a vedle postele nalezli na zemi ležící seniorku.
„Ta byla při plném vědomí a stěžovala si pouze na bolest v boku, který si nejspíše narazila při pádu. Operační důstojník MP Zlín proto požádal o vyslání zdravotnické záchranné služby, která poté ženu převezla k dalšímu vyšetření do krajské nemocnice,“ pokračoval Janík.
V nemocnici skončil také jednačtyřicetiletý muž ze Zlína, kterému vcelku pochopitelně nesedla kombinace léků na duševní poruchu a vodky.
„Že se nejednalo jen o malého panáka, dokázalo orientační vyšetření, při němž se analyzátor alkoholu v dechu zastavil na hodnotě bezmála 3 promile,“ přiblížil Pavel Janík.
V neděli 5. ledna krátce před půl čtvrtou ranní zamířila motorizovaná hlídka MP Zlín ke zraněnému muži, který ležel na zemi v centru Zlína.
„Strážníci zjistili, že devětačtyřicetiletý muž z Tlumačova má krvácející poranění v oblasti hlavy, je při vědomí, ve střízlivém stavu a komunikuje. Také v jeho případě byl nutný příjezd zdravotnických záchranářů, kteří jej převezli do nemocnice,“ uvedl mluvčí MP Zlín.
Naopak ani rychlý zákrok strážníků již nedokázal v neděli večer pomoci seniorovi, kterému se nemohli dovolat jeho příbuzní. Když byl jejich několikátý pokus o telefonický hovor neúspěšný, také oni se obrátili s žádostí o pomoc na městskou policii.
„Hlídky na místo dorazily během několika málo minut od přijetí oznámení, a současně bylo zjištěno, že zde již v minulosti zasahovaly v obdobné situaci, kdy muž prodělával hypoglykemický záchvat,“ upřesnil Pavel Janík.
Strážníci proto požádali o spolupráci uživatele sousedních bytů, kteří jim umožnili vstup na balkon, odkud se pak dostali za pomoci lezecké techniky na balkon bytu seniora.
„Poté strážníci spatřili uvnitř ležícího muže, a když s použitím síly vstoupili dovnitř, zjistili, že mu již bohužel nemohou pomoci. Na místo byla proto přivolána Policie ČR, která si věc převzala k vlastnímu šetření,“ dodal na závěr Janík.