Meridiány a orgánové hodiny

Meridiány (Ilustrační foto: Zlin.cz)Meridiány (Ilustrační foto: Zlin.cz)
Meridiány (Ilustrační foto: Zlin.cz)
Bylinkář Standa 30. 7. 2015 | Zdroj: Bylinkář Standa

Meridiány jsou energetické dráhy těla, kanály energie, které jsou velmi úzce spojeny s orgány, tkáněmi a strukturami lidského těla a jeho funkcemi.

Meridiány byly objevovány před více než 3000 lety důmyslnou praxí léčitelů, lékařů a mnichů východního světa. Mají přesně danou dráhu, probíhají 3 až 5 milimetrů pod kůží člověka a v určitých bodech vystupuji až na povrch, tato místa jsou tzv. akupunkturní body. Těmito drahami protéká životní energie, životní síla v nás. Ta se projevuje různými způsoby a cestami, nejen na fyzické úrovni, ale též psychicky, duševně. Jste nervózní? Špatně spíte? Nehubnete? Možná máte jen špatný denní režim.

Zkuste se řídit svými orgánovými hodinami a uvidíte, že se začnete lépe cítit. A navíc – tahle změna vás nic nestojí! Určitě jste si už všimli, že v některou denní hodinu se cítíte lépe, dobře se vám pracuje a v jinou hodinu jste malátnější a potřebujete více soustředění. Podle tradičních představ proudí životní energie v jednotlivých orgánech lidského těla v určitých časových intervalech. Lidský organismus podléhá vlivům a rytmům v nekonečné složitosti svého pozemského a vesmírného bytí, to znamená dennímu rytmu, hodinovému rytmu, nočnímu rytmu, ročnímu rytmu, anebo i rytmům s daleko větší periodou.

Hlavních meridiánu v těle je 12 a energie jimi prochází dvě hodiny denně. Ke každé dvouhodině se přiřazuje jeden orgán. V průběhu denního cyklu má orgán nejvyšší aktivitu právě ve své hodině. O 12 hodin později má tento orgán aktivitu nejnižší. Takhle si dokážeme nejlépe představit maxima a minima energie v určitém meridiánu v průběhu 24 hodinového cyklu. V období maxima a minima je orgán nejcitlivější. V následující tabulce jsou uvedeny časy, v kterých je činnost orgánů maximální anebo minimální.

Hodina

Maximum činnosti

Minimum činnosti
1 až 3 játra tenké střevo
3 až 5 plíce močový měchýř
5 až 7 tlusté střevo ledviny
7 až 9 žaludek obal srdce
9 až 11 slinivka, slezina tři ohřívače
11 až 13 srdce žlučník
13 až 15 tenké střevo játra
15 až 17 močový měchýř plíce
17 až 19 ledviny tlusté střevo
19 až 21 obal srdce žaludek
21 až 23 tři ohřívače slezina, slinivka
23 až 1 žlučník srdce

Podíváte-li se na orgánové hodiny, zjistíte, že určité zdravotní potíže zcela kopírují orgánové hodiny. Ano, např. žlučníkové záchvaty jsou nejčastější v noci, srdeční záchvaty pak kolem poledne. Je stále zřetelnější, že možnosti účinnějšího a rychlejšího léčení s omezením vedlejších účinků se skrývají v respektování vnitřního rytmu člověka.

Ovšem, říkal to už stařeček, a to: "Daj si jednu malú, sílu budeš mnět stálů".

Dobře načasovanou pohodu přeje bylinkář Standa.

O autorovi

Bylinkář Standa

Odborník, který rád poradí, jak vyzrát na neduhy za pomoci bylinek a koření. Čerstvé i sušené byliny najdete v zahradnictví Pěnička Zlín.

www.penicka.cz

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam