Oves setý – Avena Sativa – dáme si ovsa a budeme skákat hopsa

Starou českou písničku „Já mám koně" zná zajisté každý. V ní se zpívá „když já jim dám ovsa, oni skáčou hopsa". Ve spěchu života se tak trochu zapomnělo, že oves je našemu tělu velmi prospěšná věc a dobrý životabudič.

V minulosti byl oves setý důležitou hospodářskou plodinou. Pěstoval se pro zrno, které bylo obvyklou potravou koní – obrok a dále pro slámu, kterou se krmil hovězí dobytek. V našich zemích došlo po roce 1945 k poklesu jeho pěstování, a to kvůli snížení stavu koní. Postupně do dnešních dnů docházelo k výraznému snížení osevní plochy až o 87 % v porovnání s rokem 1960. Význam ovsa byl znám už před mnoha staletími. Římský spisovatel Plinius již v 1. století n. l. zaznamenal, že germánské kmeny se živí ovesnou kaší. Germánští bojovníci nazývali ovesnou kaši pokrmem bohů a vařili ji před bojovým tažením. Staří Římané máčeli oves ve víně, které pak pili vojáci před bojem, zatímco oves dávali koním.

Oves má vysokou energetickou a výživovou hodnotu. Je ceněn zejména pro vysoký obsah hodnotných bílkovin, vysoký obsah tuku, příznivé složení sacharidů a vysoký obsah lehce rozpustné vlákniny, vitaminu B, E a řady minerálních látek. Příznivé složení ovesného zrna podmiňuje i jeho vynikající dietetickou a zdravotní hodnotu. Díky tomu, že trávení a vstřebávání ovesného škrobu probíhá pomalu, je ovesná kaše zdrojem dlouho a rovnoměrně se uvolňující energie ze sacharidů.

Oves je bohatým zdrojem stravitelné i nestravitelné vlákniny. Tato kombinace působí jako prevence zácpy, zajišťuje správnou činnost střev. Působí příznivě na úpravu krevního tlaku a při srdečních onemocněních, vhodný zejména po infarktu. Ovesný sliz má léčebné účinky na sliznici střev, žaludku a dvanácterníku, při hemeroidech, vředech a poruchách trávení. Má protirakovinné a protiinfekční účinky. Je zdrojem posilujících látek při únavě, vyčerpání, po nemocech a je to vhodný pokrm před očekávaným velkým fyzickým výdejem. Vysokým obsahem minerálů, stopových prvků a vitamínů příznivě ovlivňuje metabolismus.

Má ovšem také jednu nevýhodu, není vhodný do bezlepkové diety. Ale to nás, kteří se řídíme zákony matky přírody, nezajímá.

Přátelé, teploty mírně klesají a tím klesá i pocit žízně, pijte čistou vodu stejně jako by bylo 40 stupňů ve stínu. Radost z ovesných pokrmů a dobré hydratace těla přeje

bylinkář Standa.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x