Železo – Ferrum – chemická značka Fe – dostatek železa nás zbaví chudokrevnosti

Opět po roce přišla za námi paní chřipka a ukládá nás do postele jednoho vedle druhého. To, že soustavně nabádám k pití vody, si nemocní chřipkou neuvědomují, za jejich zdravotními problémy je dehydratace. Stařeček by k tomu dodali: „nevykládej volovi o sobotě, když jde v pátek na porážku“. My, kteří pijeme vodu a používáme byliny, jsme zdraví a bacil se nám obloukem vyhýbá.

Problém se železem mají hlavně ženy. Železo je jedním z velmi důležitých prvků. V lidském těle se nachází 3 až 5 gramů železa. Denní úbytky jsou 0,03 – 0,08 mg denně močí, při menstruaci okolo 40 až 80 mg denně, další mnohem větší ztráty mohou být při úrazech a po operacích. Železo potřebují všechny tělesné orgány. Je nezbytnou součástí hemoglobinu, složky červených krvinek přenášející kyslík k buňkám. Také je částí myoglobinu, který zásobuje kyslíkem svaly, a dále je součástí celé řady enzymů a imunitního systému. Tím, že železo pomáhá rozdělovat kyslík krví a ve svalech, zásobuje také celé tělo energií. Zvýšené nároky na železo mívají děti v období růstu, těhotné a kojící ženy. Ženy, které mají jen mírný nedostatek železa, bývají zimomřivější než ženy s přiměřenou hladinou železa. Nedostatek železa v organismu způsobuje chudokrevnost neboli anémii.

Jak zajistit pravidelný příjem v potravě? Je to jednoduché, musíme mít dostatek mědi. O mědi článek zde. Vstřebávání zvyšuje v součinnosti s mědí vitamín C. Oproti tomu velká konzumace mléčných výrobků vstřebávání snižuje. Železo najdeme v játrech, listové zelenině, luštěninách a kešu oříškách. Pro zlepšení krvetvorby je velmi účinná Moringa Oleifera, má vysoký obsah železa, na měď je bohatá Tulsi – bazalka posvátná. Vysoké železo v krvi nám likviduje vitamín A.

Železné zdraví Vám přeje bylinkář Standa.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x