Neobjevená Kroměříž: Do krytu!

Jsou místa, která vás dokážou překvapit. V Kroměříži je to třeba okolí Slovanského náměstí. Pravoslavný kostel, který vás přenese někam na Sibiř, nízká a strohá budova Prioru, řadové domy, které vypadají jako z kostiček Lega. A pod bývalým kinem kryt štábu civilní obrany. Místo, kde se čas zastavil před třiceti lety.

Do krytu nás bere David Zapletal, který se jinak v knihovně stará o hudební oddělení. Tmavě vykachlíkovaná chodba, kterou do krytu vcházíme, nepůsobí zrovna nejpřívětivěji, ale to jsme taky od podobného zařízení tak trochu čekali.

Kroměřížsko

Přísně tajný projekt vznikal za doby nejtěžší normalizace. Jeho existenci maskovala výstavba kina Slovan, pozdější Knihovny Kroměřížska. Dnes je kryt utajen tak trochu nechtěně, málokdo z návštěvníků Kroměříže o tomhle místě ví. A je to škoda, protože prohlídka krytu stojí za to.

Kroměřížsko

Je tady funkční vzduchotechnika, jsou tady průduchy, které se daly vzduchotěsně uzavřít v jednotlivých místnostech. Je tady rezervoár na vodu, můžete se podívat na rezavý hrnec, který měl sloužit jako záchod. Z nemocnice sem převezli pár historických nástrojů a pomůcek, pohled na ně zvedá chlupy na zátylku. Vybavená knihovnička ilustruje, jak žalostná byla ve většině případů tehdejší státní kultura a husí kůži z nich máte taky.

Kroměřížsko

Na 30 místností je rozloženo na téměř 400 metrech čtverečních. Přístupných veřejnosti je asi 20, ostatní jsou poškozeny vzlínající vodou. Kryt byl určen zhruba 30 člennému velení a pohlavárům. Když procházíte jednotlivými místnostmi, které osvětlují strohé žárovky, přemýšlíte nad tím, jestli by bylo lepší být zavřen tady nebo zůstat venku. Ani jedna z možností se nejeví moc vesele.

Kroměřížsko

Kryt sám už funkční není. Jednak kvůli spodní vodě, jednak kvůli tomu, že jeho skelet prakticky puknul a pozbyl tak svou funkci. Pár funkčních věcí tu ale zůstalo. Můžete si třeba vyzkoušet, jaké to je roztočit kliku filtračního zařízení. Pořádně se u toho zapotíte. Jestli se chcete trochu bát, můžete si poslechnout signály varující před útokem nebo na sebe navléknout gumový protiatomový oblek s plynovou maskou, lidově známý spíš jako „atombordel“.

Kroměřížsko

Po pravdě jsme docela rádi, že můžeme vylézt zase na povrch, kde je všechno tak, jak jsme to opustili. Na Kroměříž poklidně padají první huňaté sněhové vločky a nikde ani stopa po tom, že bychom podobné zařízení brzy potřebovali. Snad to tak i zůstane.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’162374′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚2197‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚162374‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

Blog o cestování, dobrém jídle, výletech, místních farmářích, krásných místech na spaní, šikovných lidech, tvořivosti a nápadech vám přináší turistické regiony Zlínského kraje ve spolupráci s webzinem Zlin.cz a Luhacovice.cz.

 

Zobrazit fotogalerii >>