Sokolovna Vizovice: za tajným secesním skvostem

VIZOVICE - Když jsme si kdysi hledali svůj vlastní architektonický styl, který by mohl odpovídat české nátuře, zmiňovat její historii a zařadit se po bok světových trendů, ve hře byla i secese s prvky lidové kultury, kterou ve své práci hojně využíval Dušan Jurkovič a další autoři. Malebné Luhačovice nebo Pustevny sice zůstaly spíš ojedinělými soubory tohoto slohu, ale přesto se všude po republice najdou drobné i větší ukázky staveb, které se pyšní folklorně - secesními proporcemi. Mezi nimi, dobře utajená, je i sokolovna ve Vizovicích.

Když přijedete do Vizovic vláčkem, nevrhejte se hned bezhlavě do víru velkoměsta. Projděte se příjemnou procházkou do města a okukujte vilky, které lemují cestu od nádraží. Mezi nimi se tyčí i vizovická sokolovna. Ve 20. letech 20. století to byla moderní budova pro sokolstvo, kterou postavili brněnští architekti Flora, Václavek a Gottlicher. To, že je to do Luhačovic jenom přes kopec tahle stavba rozhodně nezapře. Doznívající secese si tu podává ruku s tím nejlepším, co nabízela místní lidová architektura.

Zlínsko a Luhačovicko

Stavba je mezi vilkami usazená malebně a svou hmotou působí nebývale velká. Původní sál se zázemím později doplnila ještě přístavba s ubytováním a s restaurací. Ostatně, restaurace tady funguje i dnes, ubytovat se tu můžete v několika pokojíčcích, a když se ve Vizovicích koná slavný Masters of Rock, můžete kolem rozbít stan ve stanovém městečku.

Zlínsko a Luhačovicko

To, že se dům v celé své kráse dochoval dodnes je malý zázrak a můžete díky němu obdivovat droboučké detaily i celou plochu stavby, která je členěná valbovými stříškami, věžičkami a obloukovými okny. Na fasádě najdete historizující sgrafita a uvnitř vyřezávané intarzie.

Zlínsko a Luhačovicko

Ještě dřív, než sokolovna, tu stála malovaná kaplička jako poděkování za odvrácení epidemie cholery ve městě. Zasvěcená je Panně Marii Lurdské a se svým klekátkem a záhony voňavých růžích kolem vypadá jako by měla stát na venkovské návsi.

Zlínsko a Luhačovicko

Ostatně, ve Vizovicích stačí mít oči otevřené a na nějakou tu zajímavou stavbu kápnete skoro na každém kroku. Kapličky, valašské domky, secesní vilky, zámek, hrad a za městem dokonce pavilon Expo Milan 2015. Jejich seznam najdete na webu města. Stačí vyrazit.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’164048′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚2450‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚164048‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Blog o cestování, dobrém jídle, výletech, místních farmářích, krásných místech na spaní, šikovných lidech, tvořivosti a nápadech vám přináší turistické regiony Zlínského kraje ve spolupráci s webzinem Zlin.cz a Luhacovice.cz.

 

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x