Cyklostezkou Bevlava do Trenčína

Cyklostezka u Trenčianského hradu (Foto: Zlínsko a Luhačovicko)
Víte, že na kole se můžete cyklostezkou dostat z Valašských Klobouk až k Trenčínskému hradu? Před několika týdny byl zprovozněn další úsek cyklostezky Bevlava a kromě jednoho krátkého úseku je Valašské Klobucko spojeno s řekou Váh a Trenčínem parádní novou cyklostezkou. Ideální tip na celodenní cyklovýlet!

Start a cíl: Valašské Klobouky

Kilometrů: 78

Náročnost: střední

Povrch: zpevněný – asfalt

Naším startovním místem je historické město Valašské Klobouky, které je usazeno v jednom malebném údolí Bílých Karpat. Zde cyklostezka Bevlava směrem na Slovensko začíná. Poblíž centra města najedeme na asfaltovou cyklostezku a po ní se pohodlně dostaneme až do města Brumov – Bylnice. Cyklostezka vede podél říčky Klobučky a i v parném létě zde díky mnoha stromům najdete příjemný chládek. V Brumově přejedeme silnici a jsme v centru města, nad kterým pyšně stojí Hrad Brumov. Cyklostezka zde pokračuje u bývalého pivovaru pod hradem, kde se ještě nedávno vařilo vyhlášené pivo na Moravě i za hranicemi. Odtud jedeme podél říčky Brumovky dále, až se dostaneme na konec Bylnice. Zde pokračujeme nově otevřeným úsekem cyklostezky, která vede až do Svatého Štěpána. Cyklostezka se zde malebně klikatí podél řeky Vláry, překonává louky, lesy. Když budete mít štěstí, můžete spatřit některou z užovek. Možná, že i tu nejvzácnější u nás – užovku stromovou, která se zde jako na jednom z mála míst v České republice vyskytuje.

Ve Svatém Štěpáně cyklostezka Bevlava zatím končí. Musíme najet na hlavní silnici a po ní se dostaneme až k hraničnímu přechodu se Slovenskem, který je vzdálen necelé tři kilometry. Silnice je zde naštěstí přehledná a aut zde moc nejezdí. Přejíždíme bývalý hraniční přechod Vlárský průsmyk a po kilometru a půl je odpočívadlo, u kterého sjedeme konečně z hlavní cesty. Přejedeme starý železný most a dostaneme se na druhou stranu Vláry, kde cyklostezka Bevlava pokračuje dále. Až do obce Horné Srnie se jedná o širokou cestu, která je za pěkného počasí zaplněna nejen cyklisty, ale také bruslaři z obou stran hranice. Horné Srnie nás vítá vyhlášenou cementárnou a orientaci po obci nám usnadní piktogramy na asfaltu. Za obcí se cyklostezka doslova ztrácí v kukuřičných klasech, ale za chvíli uvidíme první domy městečka Nemšové. Cyklostezka zde vede kolem nedávno zrekonstruovaného koupaliště a kdo se chce v létě zchladit, má zde ideální příležitost.

Kousek dál jsme již na soutoku Vláry a Váhu, kde cyklostezka s názvem Bevlava končí. Plynule na ni ovšem navazuje nová cyklostezka podél Váh, která nás svým novým jedenáctikilometrovým úsekem dovede až do Trenčína! Asfalt doslova voní novotou a jízda po něm odsýpá. Vlevo za stromy občas vykoukne nejdelší řeka Slovenska – Váh, vpravo se zase střídají pole s loukami. Naprostý klid a pohoda. Čím víc se ale blížíme k Trenčínu, tím více cyklistů potkáváme. Hotová cyklodálnice. Za chvíli se před námi objeví nejstarší poutní místo na Slovensku – Klášter Velká skalka, což je cíl mnoha cyklistů. Je tu příjemné odpočívadlo, a tak kdo chce nabrat síly a pořádně si prohlédnout klášter, má ideální příležitost. Do Trenčína už to je ovšem jen kousek a než se nadějeme, máme nadohled Trenčianský hrad, který se hrdě tyčí nad slovenským krajským městem. Poté, co dojedeme na okraj města, přejedeme starý železniční most a do centra nebo k hradu to máme už jen kousek. Zda před návratem zpátky navštívíte Trenčianský hrad, krásné centrum města nebo se jen tak budete kochat pohledem na Váh necháme na Vás. Každopádně Vám můžeme garantovat, že tento cyklovýlet budete mít v paměti ještě hodně dlouho.

Občerstvení po cestě:

Pitný režim po cestě můžete doplnit v mnoha hospodách a restauracích, ať už v Česku nebo na Slovensku. My doporučujeme venkovní Hospůdku na Rafandově ve Svatém Štěpánu nebo Gril bar Valentýn ve Valašských Kloboukách přímo na začátku cyklostezky. Na Slovensku najdeme podél cyklostezky několik hospůdek v Horném Srnie nebo se můžeme občerstvit u odpočívadla u poutního místa Velká Skalka.

Mapa: https://mapy.cz/s/puvojozadu

Zajímavost: Cyklostezka Bevlava již brzy propojí řeky BEčva, VLÁra a VÁh. Vznikne tak přes 50 kilometrů dlouhá cyklostezka, která povede malebným údolím Beskyd a Bílých Karpat. Na jedné straně se napojí na již existující cyklostezku Bečva a na druhé na postupně vznikající cyklostezku Povážím na Slovensku. Momentálně je kromě jednoho krátkého úseku u státní hranice se Slovenskem hotová od Váhu až do Valašských Klobouk. Další úseky se již staví nebo připravují.

Tip na výlet spolu s fotografiemi zpracovala destinační společnost Zlínsko a Luhačovicko.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x