Díky nové technologii může společnost Continental výrazně snížit zápach při výrobě pneumatik

Technologie, která byla nově instalována na střeše míchárny směsí v otrokovické společnosti Continental Barum, eliminuje pachy z míchárny kaučukových směsí pomocí zařízení na bázi studené plazmy. Tři propojené jednotky dosahují účinnosti 76 %. Za posledních dvanáct let bylo ve firmě provedeno mnoho studií proveditelnosti či testování různých technologií vedoucí ke snížení pachových emisí z výroby pneumatik. Například již v loňském roce bylo zprovozněno odsávání vzdušiny a ventilace z lisovny a konfekce přes textilní filtry.

Snížení pachu mají nově na starost tři jednotky na bázi studené plazmy, ty byly veřejnosti vedením společnosti představeny na začátku dubna.

Nejvýznamnějším zdrojem pachových emisí jsou technologie provozu míchání kaučukových směsí a lisovny plášťů.

Areál firmy Continental Barum s.r.o.

K tomu, které kroky společnost Continental Barum v otázce snižování zápachu realizovala v minulosti, se vyjádřil také Jan Pavlíček, ředitel divize Ochrana životního prostředí a bezpečnost práce: „Například se jednalo o vyhotovení studie proveditelnosti likvidace pachových emisí z lisovny, testování mnoha technologií vedoucích ke snižování pachové zátěže jako například kombinace UV záření a generátoru ozónu, záchyt pachů na nanofiltrech či technologie gelových kapslí či pilotní instalace technologií k eliminaci pachových látek na bázi jejich oxidace.“

Využití technologie studené plazmy v provozu přípravy kaučukových směsí předcházel rozsáhlý monitoring pachových emisí, který se v rámci studie uskutečnil v roce 2018. Došlo k propojení vzduchotechnických potrubí všech míchacích linek a chladiček směsí a jejich napojení ke třem jednotkám studené plazmy. Všechny tři instalované jednotky jsou schopny vyčistit během jedné hodiny až 860 000 m3 znečištěné vzdušiny. Principem technologie čištění vzduchu studenou plazmou je zejména tvorba kyslíkových radikálů, které jsou vstřikovány do proudu odpadních plynů a rozkládají přítomné molekuly pachových látek, a tím eliminují jejich pachovou stopu. Do technologie bylo investováno téměř 7 milionů eur.

Technologie čištění vzduchu studenou plazmou

K využití nové technologie, která byla uvedena do provozu hned zkraje letošního roku, se vyjádřil také jednatel společnosti Continental Barum Libor Láznička: „Společnost Continental Barum provádí veškeré aktivity v oblasti snižování pachové zátěže z vlastní iniciativy nad rámec zákonných povinností. Zprovoznění technologie bude mít pozitivní vliv na životní prostředí v Otrokovicích a jejich blízkém okolí. Na základě autorizovaného měření pachových látek, v závislosti na vstupní koncentraci, nám byla potvrzena až 76% účinnost instalované technologie k eliminaci zápachu.“

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x