Lačnovské skaly

Foto: Jan Zainer
ZLÍNSKO - Náš výlet začíná v malebné obci Lačnov, kde se na samém jejím konci nachází Muzeum vypálených usedlostí Vařákových pasek. Zde se díky místní skvělé průvodkyni dozvíte autentické a tragické příběhy válečné doby nejen z konce války. Celková expozice je replikou zemědělské usedlosti Karla Vařáka - obytná chalupa, chlév, vozovna, stodola, sklípek s kovárnou, sušírna, studna se zahradou a včelíny.

Prohlídku muzea však doporučujeme až na závěr výletu, ten totiž teprve začíná.

Klikatou lesní cestou se dostaneme k prvnímu hlavnímu zájmu našeho putovaní po NS Vařákovy paseky – k Lačnovským skalám. Tady na poměrně malém území máte možnost si prohlédnout hned 3 skalní pískovcové útvary. Ten nejrozsáhlejší útvar – Dolní Lačnovské skály se jakoby nic vynoří uprostřed lesa a svou výškou kolem 20 metrů a 60m dlouhým pásem, umožní krásny výhled na okolní kopce. Horní skály jsou zase více členité a prostorné a historicky spjaté s rozvojem trampingu u nás na Valašsku od 40 let 20. století. Rozhodně tohle místo stojí za krátký odpočinek spojený s malým piknikem.

Odtud vás lesní cesta dovede až k Loveckému zámečku Trubiska postaveného v polovině 19. století za účelem lovu, odpočinku a zábavě. Po válce byl zámek rodině Stillfriedů zkonfiskován a začal chátrat. Díky  Mysliveckému sdružení Trubiska – Pozděchov, se zámek daří od 70let postupně rekonstruovat a oživovat do kulturní i estetické podoby zašlé slávy.

Pozvolnou cestou vzhůru pak vystoupáte až na Vařákovy paseky, kde se na sklonku války udalo tragické vypálení osady.

Konce hrůzy války si zde vybraly svou krutou daň a na malebných samotách Vařákových pasek došlo k vypálení osady Wehrmachtem. Z původních 10 stavení bylo vypáleno 8 a od roku 1950 Vařákovy paseky nadobro osiřely.

NÁŠ TP:

Cíl výletu: Lačnov

Start: Lačnov

Délka trasy: 13,4

Doba výletu (odhadem): 5h

Doporučení pro koho: rodiny s dětmi

Místa zájmu:

Muzeum vypálených usedlostí Vařákovy paseky, Dolní Lačnovské skály, Lačnovské skály, Lovecký zámeček Trubiska, Vařákovy paseky, Památné lípy Růženy Šopové a Karla Vařáka.

Kam dál:

Vizovické prameny: pěšky po naučné stezce:

https://www.zlinsko-luhacovicko.cz/misto/7/196-vizovicke-prameny-pesky-po-naucne-stezce

Pěšky na Klášťov – na horu opředenou legendami:

https://www.zlinsko-luhacovicko.cz/misto/7/150-pesky-na-klastov-na-horu-opredenou-legendami

Vyrážíme na Ploštinu: pěšky, na kole i s kočárkem:

https://www.zlinsko-luhacovicko.cz/misto/7/119-vyrazime-na-plostinu-pesky-na-kole-i-s-kocarkem

Odkaz na trasu v Mapy.cz:

https://mapy.cz/turisticka?planovani-trasy&x=17.9956234&y=49.2106775&z=14&rc=9pLZkxTsGVgRqlkAfImgTudRtjwVVdb7O52KdqPh9rdVF&rs=base&rs=base&rs=base&rs=base&rs=base&rs=coor&rs=base&ri=2103774&ri=1892807&ri=2139372&ri=1702975&ri=2109107&ri=&ri=2103774&mrp={„c“%3A132}&xc=[]

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x