Naslouchejte signálům těla

ZLÍN - Bolí vás záda, kolena, krční páteř, nemůžete se bez bolesti zvednout z postele? Známe to všichni, ale vůle se pořádně rozhýbat a pravidelně cvičit často chybí. Přitom hrozí trvalé poškození pohybového aparátu a omezení pohyblivosti.

Potíže pohybového aparátu, mezi které nejčastěji patří bolesti zad a krční páteře, se řadí mezi civilizační choroby. Způsobujeme si je většinou sami: špatným držením těla, pohodlností, nedostatkem pohybu, hodinami strávenými u počítače na nevhodně zvolené židli, nadváhou či dokonce obezitou. Ve výčtu nezdravého životního stylu by se dalo pokračovat. Samozřejmě existují podstatnější důvody, proč pod vedením odborníků posilovat jednotlivé partie pohybového aparátu a zlepšovat jejich funkci: úrazy, závažná onemocnění či vrozené vývojové vady.

Rehabilitace pomůže po úrazu

Tento medicínský obor pečuje pomocí různých terapeutických postupů komplexně o celý pohybový aparát. Odborníci řady specializací (fyzioterapeut, ergoterapeut, ale i logoped či psycholog) podle příčiny vašich obtíží pracují na tom, aby se váš fyzický i psychický stav zlepšil. Své o tom vědí i na Rehabilitaci Zlín. Mají dlouhodobě v péči lidi po vážných úrazech a nemocech, ale snaží se napravovat držení těla školákům či radí, jak uvolňovat namožené svaly a klouby po jednostranné zátěži. Vždy záleží na původu obtíží a podle nich se volí vhodný postup léčby. Po závažných úrazech a nemocech obvykle pacienti rehabilitují již v nemocnici. Po propuštění do domácího ošetření jsou převedeni do péče specialistů fyzioterapeutů, kteří v práci s obnovou schopnosti pohybu a odstranění bolestivých následků zranění pokračují dlouhodobě. Například i při lázeňských pobytech.

Dlouhodobá péče uleví i dýchání

V případě bolestí a pohybových obtíží, které se objeví náhle, je nejlepším postupem oslovit svého praktického lékaře, aby vám doporučil návštěvu specialisty nebo přímo na rehabilitaci. Do péče fyzioterapeutů a rehabilitačních lékařů se dostávají i pacienti odborných ambulancí nebo si můžete najít nějaké pracoviště sami. U soukromých klinik se stačí jen objednat.

Postup bývá podobný: po vstupní konzultaci a prohlídce vám lékař předepíše řadu procedur, které pomohou řešit vaše obtíže. Často je třeba dlouhodobá péče i vaše vlastní pohybová aktivita doma, aby se stav pohybového aparátu zlepšil. Nově se do péče rehabilitačních zařízení dostávají i pacienti, kteří prodělali covid-19 a mají obtíže s dýcháním. I s uvolněním mezižeberních svalů a zlepšením dechové kondice při pohybu dokáží fyzioterapeuti pomoci. Naslouchejte svému tělu a svěřte se do rukou odborníků. Zanedbané pohybové obtíže mohou způsobit sníženou hybnost těla a oslabí výrazně vaši celkovou fyzickou kondici.×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x