Nepromokavé bundy do nepříznivého počasí v jakémkoli terénu

Zdroj foto: Pixabay
Podzim je vhodným obdobím pro kontrolu naší připravenosti na deštivé dny. Není přece nic horšího, než když nám počasí diktuje, kdy zůstat doma a kdy si užívat přírodu.

Nepromokavé bundy jsou skvělým doplňkem vašeho outfitu nejen do deštivého počasí. Stejně tak účinně zabraňují rychlému ochlazení při silném větru.

Tenké nepromokavé bundy se dobře hodí jako nejsvrchnější oděv v systému vrstvení. V chladnějších dnech si pod ni můžete obléci pohodlnou mikinu nebo termoprádlo, které zajistí optimální podmínky. Lehká nepromokavá bunda na kolo nebo běh se snadno vejde do malých batohů nebo tašek. To znamená, že je můžete mít vždy s sebou, když se zhorší počasí.

Nepromokavá bunda – kterou si vybrat?

Výběr nepromokavého oblečení je velmi široký. Který bunda nás účinně ochrání před deštěm během výletů a fyzických aktivit na stezkách nebo ve městě? Nejdříve se musíme rozhodnout, k čemu bude nepromokavá bunda sloužit. Podle toho, zda hledáte bundu na procházky a turistiku, nebo například na sport, se vám budou hodit různé modely.

V prvním případě budou ideální základní turistické nepromokavé bundy. Určitě stojí za to seznámit se s nabídkou předních outdoorových značek, které se na výrobu tohoto typu oblečení specializují. Pak budeme mít záruku, že nepromokavá bunda, vybraná i ze základních modelů, bude v dešti fungovat výborně, jako například bundy North Face. Vhodně zvolené materiály a střih účinně ochrání před deštěm při túrách a procházkách. Důležité je, že většina špičkových výrobců turistického oblečení klade velký důraz na styl oblečení. To se projevuje v širokém výběru střihů a barev turistických bund. Je mírně prodloužená bunda typu parka vaší ideální volbou? Nebo by snad byla lepší dámská nepromokavá bunda se zúženým pasem? Všechny tyto a další modely jsou k dispozici od předních značek v široké škále barev.

Pro intenzivnější aktivity jsou lepší volbou nepromokavé bundy určené pro konkrétní sporty. Všechny použité prvky budou přizpůsobeny konkrétnímu typu úsilí. Nepromokavá bunda pro lezení v horách bude mít další výztuhy, které ji ochrání před snadným poškozením o skály. Nepromokavé bundy na běhání nabízejí tenčí tkaninu se zvýšenou prodyšností a minimalistický design. Stojí však za zmínku, že sportovní nepromokavé bundy lze často použít i v jiných situacích. Mnoho lehkých modelů určených pro použití v horách se dobře hodí i jako lehká jarní bunda do města.

Foto: Pixabay

Nepromokavá bunda – na co se zaměřit?

Výrobci se často předhánějí v poskytování technických údajů o svých výrobcích. Základními parametry, na které byste měli dbát, jsou nepromokavost a prodyšnost. Určují, jak velkému tlaku vody materiál odolá, než promokne, a jak účinně propouští vodní páru (dýchá). Hodnoty uváděné různými značkami jsou však často neporovnatelné, protože testy mohou být prováděny za různých podmínek. Tyto hodnoty se navíc vztahují k samotnému materiálu, ze kterého je nepromokavé bundy vyrobena, nikoli nutně k celé konstrukci. Z tohoto důvodu se na čísla nejčastěji zaměřují lidé, kteří potřebují oblečení do extrémních podmínek. V případě modelů pro turistické nebo rekreační použití je lepší se jednoduše řídit zamýšleným použitím daného modelu. Tenká nepromokavá bunda pánská od osvědčené outdoorové značky jistě poskytne dostatečnou ochranu před deštěm na většině túr a outdoorových aktivit, i když pro ni výrobce neuvádí konkrétní parametry.

V případě modelů určených pro turistiku a každodenní použití je mnohem důležitější zohlednit všechny další funkce, kterými může být nepromokavá bunda vybavena. Jsou zodpovědné za komfort používání, proto byste měli věnovat pozornost tomu, jak je bunda vybavena. Značka Patagonia bundy vybavuje pohodlnou kapucí s nastavitelným obvodem, která se osvědčí jako optimální ochrana hlavy před deštěm. Ve větru nebude klouzat dolů a během cesty nebude příliš omezovat vaše zorné pole. Velmi důležité jsou také kapsy. Pokud s sebou nosíte hodně drobných předmětů, měla by být vaše nepromokavá bunda vybavena několika kapsami zajištěnými nepromokavými zipy nebo záplatami, aby se dovnitř nedostala voda. Pokud se chystáte pochodovat v dešti, jsou nejlepší lehké nepromokavé bundy s dodatečnými větracími otvory v podpaží, které odvádějí přebytečnou vlhkost. Měli byste také zvážit, zda dáváte přednost nastavitelným manžetám na suchý zip, nebo elastickým manžetám.

Jak prát nepromokavou bundu?

Praní nepromokavých bund s membránou není obtížné. Stejně jako u jiných sportovních oděvů je vždy důležité zkontrolovat štítek s údaji o péči. Většinu bund tohoto typu lze prát v pračce při nízkých teplotách. Při praní membránových oděvů je důležité nepoužívat žádná změkčovadla, včetně aviváží. Není také vhodné používat obyčejný prací prášek. Nejlepší volbou jsou speciální přípravky v tekutém stavu pro praní oblečení s membránou. Použití tohoto prostředku nám dává jistotu, že naše nepromokavá bunda bude nejen čistá, ale především si zachová dvě nejdůležitější vlastnosti, a to nepromokavost a prodyšnost. Většina membrán také špatně snáší odstřeďování, proto by se tato část mycího programu měla obvykle vynechat.

Nepromokavé bundy mohou také čas od času potřebovat impregnaci. Protože je nepromokavá membrána obvykle umístěna pod vnější tkaninou, je třeba dbát na to, aby nenasákla vodu. Bunda bez impregnace může snadno promoknout a ztěžknout. Kromě toho vám bude v promočené bundě během túr zima a bude vám nepříjemně. Dobře impregnovaná vnější tkanina znamená, že se voda perlí a kapky stékají. Nepromokavé bundy s předimpregnovaným povrchem obvykle zůstávají takové i po několik prvních praní. Pokud zjistíte, že vaše bunda začíná na některých místech promokat, měli byste ji impregnovat. Specializované impregnační prostředky se prodávají ve dvou formách. Buď jako impregnace, kterou lze prát v pračce na jeden cyklus navíc, nebo jako impregnace ve spreji, která se obvykle aplikuje na vlhkou bundu.

Nepromokavá bunda je nezbytným doplňkem šatníku každé aktivní ženy i muže, ať už se jedná o lehkou jarní nepromokavou bundu nebo silnější model pro chladnější část roku, bunda do deště nás nejlépe ochrání před nepřízní počasí. Je to jeden z nejoblíbenějších kusů oblečení a každý outdoorový obchod nabízí široký výběr různých modelů. Snadno tak najdete nepromokavé bundy, které splní vaše očekávání, pokud jde o střih, barvu a ochranné vlastnosti proti dešti. Pokud ještě nemáte ve svém šatníku nepromokavou bundu, vyplatí se tento nedostatek napravit, aby vám počasí během výletů a výprav v přechodných ročních obdobích nedělalo problémy.

Foto: Pixabay
×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x