Noc s Andersenem slaví po celém světě dvacetiny – jen v Uherském Hradišti je jí už dvacet jedna!

Foto: Archiv KBBB Uherské Hradiště
ZLÍNSKÝ KRAJ - Byl podvečer 31. března 2000, když si v dětském oddělení uherskohradišťské knihovny po zavírací době rozbalilo spacáky prvních dvacet nocležníků. „Naše ambice nebyly vůbec žádné, když jsme se po povodních nastěhovali do zrekonstruované budovy, útulná půdička v novém oddělení pro děti lákala k nočnímu čtení...,“ vzpomínají zakladatelky akce Hana Hanáčková a Mirka Čápová.

Obě knihovnice netušily, že káply na nápad, který okouzlí doslova celý svět a jim vynese v roce 2013 mezinárodní Cenu za propagaci a šíření znalostí o Hansi Christianu Andersenovi, udělovanou v Dánsku.

„Vůbec jsme nevěděly, že by se náš nápad mohl uskutečnit, s chvějícím srdcem jsme se pokusily získat svolení paní ředitelky, vždyť před jednadvaceti lety nebylo obvyklé, aby veřejné prostory ožily i v noci. Chtěly jsme číst pohádky; s předčítáním nám vydatně pomohly knihovnické kolegyně ze Zlína i z východních Čech (jmenovitě z Jičína, Sobotky, Letohradu a Pardubic). V tuto první noc jsme ve společnosti skřítka Uspávače a Knihvýpůjčky regálové spolu s dětmi napsali jásavé noční pozdravy samotnému Hansi Christianovi a do jiných knihoven, jak je prima číst si v noci, a tak se zvěst o Noci s Andersenem díky elektronické poště rozletěla do světa,“ vzpomínají na začátky autorky projektu Hana Hanáčková a Mirka Čápová.

Když se Hana s Mirkou ohlédnou, mají být na co pyšné. Noc s Andersenem  postupně dobyla svět. V roce 2019 se nocovalo ve 21 zemích světa – kromě České republiky na Slovensku, v Polsku, ve Slovinsku, dále pak v USA, Chorvatsku, Německu, Saúdské Arábii, Turecku, Řecku, Švýcarsku, Itálii, Velké Británii, na Novém Zélandu či na Maltě, v Austrálii, Francii, Bulharsku i Rakousku, ve Španělsku a Portugalsku… A letos v některém ze spacích míst očekávají miliontého návštěvníka, kterého spravedlivě určí podle postupně odesílaných registračních formulářů. Jedním dechem ale knihovnice dodávají, že se nedostane na každého – aby si akce zachovala komorní ráz, jsou na většině míst na nocování pořadníky.

Nejemotivnějším jevem je pro ně propojení s ostatními organizátory: „Je to úžasné, že v jeden večer na tolika místech se najde tolik odvážných „tichých bláznů“, kteří bez nároku na honorář věnují svůj volný čas dětem a připraví pro ně zážitky, na které se nezapomíná. Určitě si ceníme i všech dalších doprovodných aktivit, rády každoročně všem účastníkům předáváme poselství známých osobností, každoročně se rozrůstá virtuální les sestavený ze stromů pohádkovníků Fabularius Anderseni, vysázených k poctě Andersena a čtení pohádek. Ale nejdůležitější je právě profesní pospolitost, vědomí, že i ostatním dospělým jako milovníkům čtení a pohádek není lhostejno, zda naše děti čtou… nebo nečtou… Troufáme si říct, že díky společnému nocování jsme získali přátele v knihovnách a školách celé naší planety, dokážeme se společně domluvit, nezištně si pomoci, předat inspirace… a to není málo!“

Program na letošní nocování, které je naplánováno na pátek 21. března 2020, se určitě dotkne zajímavých výročí Boženy Němcové, půlkulatin Hanse Christiana Andersena, výročí Jana Amose Komenského nebo 20 let od prvního českého vydání příběhů Harryho Pottera. Počet míst, odkud se hlásí noví účastníci, určitě zase poroste…

Co je Noc s Andersenem?

Noc s Andersenem je akce na podporu dětského čtenářství, při níž děti nocují v knihovnách a dalších místech. Projekt vymyslely v Uherském Hradišti, v Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana, v roce 2000 dvě knihovnice z dětského oddělení – Hana Hanáčková a Mirka Čápová.  Koná se u příležitosti výročí narození dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena, které připadá na 2. dubna, kdy je od roku 1967 vyhlášen i Mezinárodní den dětské knihy. Nejen pro potřeby Noci s Andersenem vznikla také naše společná a první knihovnická elektronická konference Andersen.

Reklama
Reklama
×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x