TIP NA VÝLET: Naučná stezka Prlovským lesem

Foto: CCRVM
VIZOVICKO – Další z tipů na to, jak trávit čas mimo domov i v době covidové, nabízí lidem ze Zlínského kraje Centrála cestovního ruchu Východní (CCRV). Výlet do přírody v okolí Prlova ve Vizovických vrších popsal serveru Zlin.cz pracovník CCRV Zdeněk Urbanovský.

Obec Prlov leží při silnici I. třídy I/49 zhruba 10 kilometrů východně od Vizovic. Pro turisty je hlavní devízou přírodní prostředí, do kterého je obec zasazena. Skoro polovinu katastru Prlova pokrývají lesy, jsou zde hned čtyři chráněné přírodní lokality – rybník Neratov, dvě květnaté orchidejové louky a listnatý les s převahou dubů a habrů.

Do této oku lahodící krajiny je situována pět kilometrů dlouhá Naučná stezka Prlovským lesem. Je tvořena desítkou panelů, které zájemce seznámí nejen se zajímavými místy v obci a okolí, ale také s její historií, krajinou, flórou a faunou.

„Na trase naučné stezky se seznámíte s tragickou událostí II. světové války, kdy bylo nacisty v Prlově vypáleno osm usedlostí a 23 lidí přišlo o život. V centru obce, u druhého zastavení naučné stezky, je vybudována pamětní síň této tragédie,“ uvedl Urbanovský.

Odtud pak trasa vede východním směrem nad obec, se zastavením u kaple sv. Huberta, kde se děti mohou zabavit na lesním lanovém hřišti, ale také mohou prověřit své znalosti přírody zábavným kvízem. „V lese, poblíž osmého zastavení, narazíte na repliku partyzánského bunkru. Poučíte se také o rybnících a vodních plochách, které se na území Prlova také nacházejí. Mají totiž souvislost se znakem obce, na kterém je vyobrazena kachna na vodní hladině,“ popsal pracovník centrály.

Nejvýše položená část trasy naučné stezky kopíruje zeleně značenou turistickou trasu směřující z Valašské Polanky k rozhledně Vartovna. „Rozhledna je krásná a výhledy bývají skvělé,“ podotkl Urbanovský s tím, že od rozcestí Lány je to k Vartovně jen tři kilometry příjemné chůze.

Jak se do Prlova a k naučné stezce dostat? Autobusem na zastávku Prlov-obec. Zde je u mostu přes potok umístěna první tabule naučné stezky s plánem trasy, stezka poté pokračuje asi půl kilometru k Pamětní síni v centru obce. Motoristé zde najdou místo k parkování.  Od pamětní síně stezka odbočuje severovýchodním směrem ke kapli sv. Huberta, z hřebenu Lány pak klesá lesem k hornímu Prlovskému rybníku a vrací se do obce.

--> --> --> --> -->