TIPY ZAHRADNÍKA: Kvetoucí rostliny pro včely – medonosné keře

Ilustrační foto: Pixabay
ZLÍNSKÝ KRAJ - V posledních letech to u nás včely nemají vůbec jednoduché. Můžeme jim pomoci výsadbou rostlin, které jsou výjimečné svou tvorbou pylu. Které to jsou nám řekne Milan Vařák ze zahradního centra GardenMarket

Mezi takové rostliny patří perovskie, které se říká ruská levandule. Je to nenáročná trvalka, která dosahuje výšky kolem 1 metru. Její květeství má až 30 cm. Perovskie je poměrně náročná na prostor, jedna rostlina může narůst do průměru az 1 metru. Je důležité každoročně rostlinu usměrnit hlubokým řezem, kdy je potřeba ostranit 3/4 výhonů, aby si rostlina zachovala svou kompaktnost a bohatě kvetla i v dalším roce.

Komole davidova (motýlí keř) dosahuje výšky až 2 metry, proto je již při výsadbě potřeba myslet na její prostorovou náročnost. Patří mezi nejdéle kvetoucí keře, jehož kvetenství láká motýly. I u této rosliny je nutné před začátkem vegetační doby provést hluboký radikální řez, jedině tak si totiž rostlina zachová kompaktní růst a husté kvetení.

Mezi nižší keře patří Cariopteris (ořechokřídlec), který dorůstá do výšky kolem 1 metru. Je zajímavý nejenom svým typickým modrofialovým květenstvím, ale také svou stříbrnozelenou barvou listu. Květenství této rostliny je velmi výrazné a láká svou aromatickou vůní čmeláky a motýly. Po dotyku dokonce voní i jeho listy.

Pustoril (Philadelphus), kterému se říká nepravý jarmín, je nízký keř dosahující výšky 1 metru, který je charakteristický svou výraznou vůní. Pustoril není potřeba tolik usměrňovat řezem. Je také velmi nenáročný na půdy, stále častěji se s ním proto setkáváme v městské výsadbě, kde velmi dobře zvládá i omezený prostor na kořenový systém. Přestože existuje několik kultivarů, tak všechny kvetou bílými aromatickými květy.

Klasikou našich zahrádek je zlatice tzv. zlatý déšť. Je to jeden z nejčastějších druhů, který nás na jaře vítá svými zářivými květy. Květenství má typickou zlatožlutou barvu, po které dostala rostlina své jméno. Dnes jsou již vyšlechtěny kultivary s prodlouženou dobou kvetení a kompaktnějším růstem. Zlatice je nenáročná, plně mrazuvzdorná a osvědčená v našich zahrádkách.

Širokou nabídku rostlin najdete v zahradním centru GardenMarket.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x