Unikátní hřbitov Střílky: mocná síla baroka

foto: Kroměřížsko
KROMĚŘÍŽSKO - Střílky. Na první pohled taková nenápadná víska někde uprostřed Chřibů. Na pohled druhý tu objevíte hned čtyři místa, pro která stojí za to se sem vydat. Za prvé je to skvělá restaurace, za druhé je to zámek, za třetí kostel a za čtvrté barokní hřbitov. A vězte, že takový na celém světě nemají.

Rezavá branka zlověstně vrže ve vánku, který se bere bůhví odkud. Mezi zarostlými a povalenými náhrobky se něco mihlo a zašustilo v trávě. Někde z rohu se po hřbitově pomalu rozlézá hustá mlha… no dobře, tohle se možná někdy někde stalo, ale ve Střílkách to nebylo. Naopak. Místní hřbitov je výborné kondici a představuje velkolepost barokní architektury, jaká nemá ve světě obdoby.

V deštivém dni nás do malé boudičky prodejny vstupenek a infocentra přichýlila paní Skřítková, která s tímhle místem spojila velkou část svého života. Napsala o Střílkách několik knih, pátrá po historii hřbitova, po rodinách architektů, kteří tenhle unikát ve Střílkách vybudovali, provází turisty, shání peníze na opravy a pečuje o slávu barokního hřbitova.

Vypráví nám tu barvité příběhy, zatímco venku stékají po oknech čůrky deště. Mezi nimi třeba ten o tom, jak odtud někdo ukradl řadu soch nevyčíslitelné hodnoty. Vytipoval si je, v noci naložil na náklaďák a odvezl za hranice. Během jediné noci zmizela umělecká díla za miliony korun. Na paní Skřítkové je vidět, jak ji to dodnes mrzí.

Stejně jako všechno ostatní, mají totiž i sochy v barokní architektuře svou významnou úlohu. Nad vstupem na hřbitov bdí postava anděla strážce, který se klene nad dvouramenným schodištěm. Po stranách mu sekundují vázy, které svou výzdobou symbolizují čtyři poslední věci, které člověka čekají: Nebe, Peklo, Smrt a poslední soud. Na pravé straně na vyvýšeném zábradlí hřbitov lemují symbolické sochy ctností, mezi nimiž nechybí Láska, Lítost nebo Pokání. Na levé jim sekundují lidské hříchy, které sochař Bohumír Frič umně vyvedl v precizních podobách plných symboliky. Kapli stráží další dva andělé a štítonoš.

Střílecký hřbitov tu ve 30. letech 18. století vybudoval Antonín Amand Petřvaldský z Petřvaldu podle návrhu Ignáce Josefa Ciraniho z Bolleshausu. Unikátní dílo na vyvýšeném prostranství mělo být součástí celého barokního komplexu s kostelem a můstkem, ze kterého však nakonec sešlo. Velkolepost celého návrhu pochopíte, když se kolem hřbitova projdete a budete bedlivě pozorovat a luštit detaily stavební i sochařské výzdoby. Vyberte si na to ideálně nějaký pošmourný podzimní podvečer. Baroko na vás zapůsobí opravdu mocně.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x