2500 tun kamene má pomoci zpevnit východní břeh Štěrkoviště

Foto: televize TVS
OTROKOVICE – Na východním břehu Štěrkoviště panuje v těchto dnech čilý stavební ruch. Důvodem prací je zpevnění břehů lomovým kamenem, který má zajistit jejich stabilitu. Břehy totiž vlivem abraze začaly postupně ustupovat.

Přípravné práce na stavbě, která je náročná vzhledem k nepřístupnému terénu, ale i faktu, že částečně probíhá pod vodou, začaly na konci roku 2023.

Projekt počítá s umístěním 2500 tun lomového kamene o velkých frakcích. Větší z nich váží přes 500 kg, ty menší na dorovnání jsou pak 200kilové. V tuto chvíli máme zpracováno přibližně 200 tun materiálu. Z větší části končí pod vodní hladinou, kde vytváří patu, o kterou se bude opírat celý zpevněný břeh,“ přiblížil stavbyvedoucí Stanislav Varmuža.

Opevnění východního břehu Štěrkoviště bude provedeno v místech od areálu rybářů po táborovou základnu DDM Sluníčko. Opravou dojde ke stabilizaci a navrácení břehu do původního tvaru i snížení rizika poškození sousedních pozemků.

Stav, do kterého se břeh Štěrkoviště dostal, bylo nutné řešit, abychom zabránili dalšímu zhoršení situace. Na řadě míst se vodní hladina dostala velmi blízko k hranici pozemků přilehlých zahrádek i areálu rybářů,“ informovala starostka Otrokovic Hana Večerková.

Kromě samotného zpevnění břehů má stavba významně pomoci také obnově zeleně. Kromě stromů zde budou vysazeny vrbové řízky, které se rychle zazelenají a vytvoří útočiště pro drobné živočichy.

Mysleli jsme i na hnízdící ptactvo, pro které budou na vodní hladinu instalována plovoucí zelená mola osazená vhodnými rostlinami. Vzhledem k době hnízdění plánujeme jejich umístění na vodu ještě před dokončením stavby, hned začátkem jara,“ pokračovala Večerková.

Štěrkoviště by si tak v této části mělo zachovat přírodní ráz a stát se klidovou zelenou zónou. „Věřím, že prostor pro živočichy budou respektovat i lidé a nebudou do těchto míst plavat, nebo se dokonce na mola pokoušet vylézt. Nebudou tomu uzpůsobena,“ upozornila starostka.

Práce budou dokončeny do května, aby neomezily hlavní návštěvnickou sezónu. Náklady na zpevnění břehu jsou ve výši 6,5 milionu korun, výsadba zeleně pak vyjde na přibližně 900 tisíc korun.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x