Případ Guru Jára: Šéf Poetrie byl odsouzen na sedm a půl let

ZLÍN – Guru Jára je vinen. Takový verdikt vynesla dnes zlínská soudkyně krajského soudu Iveta Šperlichová nad Jaroslavem Dobešem, alias Guru Járou. Ten byl dnes odsouzen za znásilnění několika dívek, které se zúčastnily seminářů esoterické školy Poetrie, kterou Dobeš vedl společně s Pláškovou. Oba si shodně mají odsedět 7,5 roku ve vězení. Jde již o druhý rozsudek krajského soudu. První verdikt soud vynesl v roce 2014, tehdy dostal Dobeš deset let, Plášková 9,5 roku. Rozsudek ale zrušil odvolací vrchní soud a zlínský soud musel rozhodovat znovu.

Podle soudkyně se zcela jasně prokázalo, že dívky byly znásilněny. Podle jejich výpovědi s nimi Dobeš totiž souložil i přes to, že se bránily, mnohé z nich navíc o tom, co je čeká, neměly ani ponětí. Celý spor se totiž vede kolem tzv. odháčkování. Údajně jde o tantrickou metodu, pomocí níž se má žena zbavit negativních energetických háčků, které v nich zanechali bývalí sexuální partneři. Toto odháčkování spočívalo v souloži. „Řada z nich má dodnes velké psychické problémy, které negativně ovlivňují jejich další život,“ podotkla soudkyně Šperlichová.

Dívky dopodrobna popisovaly, že byly často osloveny na seminářích nebo kurzech jógy, které Poetrie pořádala, aby podstoupily odháčkování Guru Járou. Vše mělo probíhat jako rituální obřad. Dívky se nejprve svlékly do spodního prádla, pak si lehly a prováděly holotropní dýchání. To je přivedlo do hyperventilace a přestaly ovládat své tělo. Poté přišel Dobeš, který jim vysvlékl kalhotky a „odháčkoval“ je. Jak dále ženy popsaly, Plášková je všechny před tímto obřadem stimulovala. Často je hladila a dotýkala se jich na intimních místech. Některé poškozené měly dokonce ještě před tímto rituálem vypít čaj, který je měl omámit.

Dobeš si měl dokonce i vybírat, koho odháčkuje. „Poškozené byly všechny stejné. Inteligentní, vysokoškolačky, štíhlé, blondýnky,“ popsala soudkyně. Ty, které nesplňovaly jeho představy, odmítl, což také potvrdily další svědkyně. A velmi často své žákyně i lektorky „odháčkovával“ pravidelně. „Byly jsme na pouti, některé šly na pláž meditovat, my ostatní zůstaly v místnosti. A když měl Jára chuť, tak si pro některou z nás poslal,“ uvedla jedna z jeho bývalých žákyň. Sama prý na toto své období nerada vzpomíná a snaží se na něj zapomenout. „Dva roky jsem žila v manipulaci, odešla jsem kvůli tomu z práce, jezdila s nimi na pouti. Věděli totiž přesně, jak s námi mají jednat, abychom jim věřily. Přestala jsem se stýkat s rodinou, což mě nejvíc na tom mrzí a cítím se tím poškozena. On měl obrovskou auru, říkali nám, že je to velká čest se s ním potkávat,“ vysvětlovala žena. Spousta jeho žaček se také do Dobeše zamilovala. „Další soulože jsem brala spíš jako milostný poměr, ne jako odháčkování,“ vysvětlovala další jeho svěřenkyně. JIné svědkyně zase popisovaly, že o žádná znásilnění nešlo, vše prý bylo zcela dobrovolné, údajně se i po odháčkování cítily mnohem lépe. 

Dobeš prý údajně také požadoval od svých svěřenkyň naprostou poslušnost. Pokud tomu tak nebylo, bil je. „Já jsem jednou dostala za to, že jsem nešla z obchodu rovnou na hotel. Měla jsem i krvavé šrámy. Vím, že i Pláškovou často trestal. Měla modřiny,“ tvrdila jedna ze svědkyň. 

V několika případech soudkyně zprostila Dobeše obžaloby, proto nakonec snížila i předchozí tresty.

Rozsudek není pravomocný. Obhájci obou si ponechali lhůty pro možnost se odvolat. Dobeš i Plášková jsou v současné době v zadržovací detenci na Filipínách, kde čekají na politický azyl. O oba se starají jejich stoupenci, kteří jim nosí jídlo. Plášková před čtyřmi lety porodila syna, o které se starají lidé z jejich hnutí.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’93680′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚1825‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚93680‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Video

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x