Školní rok začíná i v krajské knihovně

ZLÍN - Po prázdninových měsících se i krajská knihovna ve Zlíně připravuje na nový školní rok a už tradičně nabízí pestrou škálu akcí pro školy i programy pro děti a rodiče. Serveru Zlin.cz je přiblížila projektová manažerka knihovny Gabriela Winklerová.

Od 2. září do 5. října mohou rodiče využít akci na podporu čtenářství „Vesele do školy, vesele do knihovny“ a zdarma registrovat své prvňáčky jako čtenáře knihovny. „Dětem nabízíme nejen knihy a časopisy, ale také hry nebo audioknihy. Zároveň si mohou přijít pro radu rodiče, pomůžeme jim s výběrem knih pro první čtení nebo jim ukážeme, jak pracovat s logopedickými kufříky,“ přiblížila nabídku Jana Hoferková, vedoucí oddělení pro děti.

Akce platí v oddělení pro děti Ústřední knihovny, v obvodních knihovnách na Jižních Svazích, Dílech a v Malenovicích a ve všech pobočkách.

Pro začínající čtenáře jsou připraveny rozvrhy s obrázkem kocoura Miloše – patrona Zlínské knihovničky, kde rodiče i děti najdou informace o programech pro děti, tipy na zajímavé knížky a informace o dění v oddělení pro děti.

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně dále připravila na školní rok 2019/2020 nabídku exkurzí a vzdělávacích programů, které jsou určeny mateřským, základním a středním školám, školním družinám a jiným školským zařízením nebo neformálním skupinám. (Kompletní nabídka ke stažení zde: https://www.kfbz.cz/sluzby-pro-skoly). Programy poutavou formou obohacují a doplňují školní výuku. Jednotlivé lekce jsou založeny na dialogu a interakci, využívají výtvarné techniky a zábavné formy práce. Pořady pro mateřské a základní školy nabízí také hudební úsek knihovny. Lekce podporují rozvoj klíčových kompetencí (jazykových, komunikativních, k učení, k řešení problémů, sociálních a občanských). Lektoři pracují s metodami kritického myšlení a prvky informačního vzdělávání zařazují i do tematických besed. Programy se dají přizpůsobit potřebám konkrétní třídy. S dostatečným předstihem je možné objednat si program i na jiná témata, než která jsou připravena.

Programy pro střední školy koordinuje v knihovně Dagmar Marušáková: „V knihovně je možno trávit čas, kdy studenti nemohou mít výuku ve škole (z důvodu přijímacích zkoušek, maturit a podobně), provedeme je knihovnou, v informačních lekcích studentům pomůžeme s výběrem literatury a doporučené četby, poradíme při přípravě referátů a seminárních prací, naučíme je racionálně získávat informace ke studiu, citovat, věnujeme se i tématům regionu nebo občanské společnosti, aktuálně k 30. výročí sametové revoluce.“

Programy se konají v moderních prostorách Ústřední knihovny, kde jsou k dispozici přednáškové sály, počítačová učebna přímo ve výpůjčních prostorách, klubovna pro děti a kolektivní studovna.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x