Albánie – donedávna velká neznámá. Dnes už ne, že ano, Tirano

Foto: zlin.cz
TIRANA - Kdesi v povědomí i podvědomí máme Albánii zapsánu jako totálně zaostalou zemi někde na Balkáně. A možná si také vzpomeneme, že je tam hlavním městem Tirana. Nu a že se tam poslední dobou oživuje turistický ruch díky nově vznikajícím resortům a plážím Jaderského a Jónského moře. Čímž elementární znalosti těchto končin... končí.

Takže si to uveďme na trochu jinou míru, správnější, moderní a hlavně současnou. Abychom třeba sotva třímilionovou zemi s mořem, horami, úchvatnou přírodou a velmi rychle se rozvíjející infrastrukturou nejen v hlavním městě nepodceňovali.

Naši fotbalisté sehráli v Tiraně remízový zápas s domácími „Orly“, byli lepší, ale nevyhráli. Fanoušci asi neocenili hru obou týmů, ale moderní stadion tedy rozhodně ano.

„Paráda, 22 a půl tisíce diváků. Z každičkého místa báječně zblízka výhled na hřiště, stadion se fakt povedl,“ mohl hodnotit známý exzlínský trenér a funkcionář Pavel Hoftych.

Stadion je v centru 600tisícové Tirany, města zhruba polovičně velkého co do počtu obyvatel jako Praha.

Ale také města, které se rychle rozvíjí, a to zdaleka nejde jen o jeřáby dokončující hrubé stavby vysokánských budov, jimž vévodí hotely. Stačí se pozorně dívat cesto na letiště i z něj, jak rychle rostou další a další průmyslové objekty i sídla nadnárodních korporací.

„Z Tirany to máte nějakých pětatřicet minut autobusem či autem k moři, to je naše cenná devíza, navíc se u nás budují další dvě letiště, to ve Vloře je přímo na pobřeží, takže se těšíme na další turisty, letos jich bylo kolem deseti milionů,“ povídá plynulou češtinou mladý muž, průvodce Aurel, který strávil část dětství u nás s rodiči. Dnes mimo jiné nabízí apartmány.

Jeho souputníkem a zároveň zajímavým protipólem je o cosi starší Čech Honza. Ten se sem přicestoval natrvalo.

Jsem motorkář, miluju volnost a přírodu, tohle všechno tady je, tak jsem se tu usadil zřejmě natrvalo, domů mi to trvá dvacet čtyři hodin, žádná hrůza, případně si zaletím nízkonákladovkou, Albánie je moc fajn,“ povídá pan Jan.

Albánie nemá jen moře, ale také hory. A to hory krásné, až berou dech. To především na severu země, u hranice s Černou Horou.

Tady tedy máme co zlepšovat, máme zatím jedinou krátkou sjezdovku, zato hory vysoké, top vrcholy jsou nad 2700 metry tedy výše než ve Vysokých Tatrách, tak uvidíme, rádi bychom skloubili hory a moře, stejně tak nesmírné množství historických skvostů,“ doplňuje sympaťák Aurel.

Zobrazit fotogalerii >>