Vážená paní docentko, zdalipak máte ještě v projektu místečko?
Ano, protože nám jde o co nejpočetnější vzorek lidí z našeho regionu, tak určitě přivítáme ještě další zájemce. Dohromady bychom rádi pracovali zhruba se sto padesáti lidmi staršími osmnácti let. Snadno si nás najdou třeba na projekt.utb@seznam.cz.
Co tedy projekt, prosím v kostce, obnáší?
Samozřejmě přednášky o zdravém životním stylu v duchu toho, že neexistuje zdravá a nezdravá potravina, jen zdravé a nezdravé stravování. Potraviny skrývají obrovské množství zajímavostí, stejně jako jejich příprava. Velmi důležitý je pohyb, cvičení, vhodné pohybové aktivity a účastníci se na celý rok mohou zapojit do měření na nejmodernějším přístroji In Body. Máme i řadu ukázek ve workshopech. Vše je anonymní a zdarma.
Takže se dozvědí, co dosud nevěděli?
Jistě, třeba to, jaké vlastně mají složení těla, hlavně taky, jak může správné stravování přispívat ke zdraví, kolik máme v těle vody, jak je to s distribucí tuku, co umí náš metabolismus, je toho ale mnohem více.
Tohle není jediná sféra vašeho zájmu, tak to vezměme trochu šířeji. Jsou Češi opravdu tlustý národ?
Věrohodné výzkumy mluví jasně. Každý druhý Čech je obézní, náš projekt tak nemíří jen ke starším, ale hlavně k lidem produktivního věku, naučíme i jak tomu předcházet pohybem, na ten nesmím zapomenout ani náhodou, je ze všeho nejdůležitější. Tvoří základnu celé té výživové pyramidy, na jejím vrcholu jsou klidně i ty potraviny, o kterých si myslíme, že jsou nezdravé. Třeba chleba se sádlem nebo smažené brambůrky.
Co obézní děti, taky jich přibývá?
Bohužel, určitě ano. I pro ně máme projekt, který by měl pomoci, má název Svačina do škol, ale o tom někdy příště.
Paní docentko, pročpak jsou třeba Francouzi štíhlejší než Češi? To se o tolik více pohybují?
A Francouzky štíhlejší než Češky. Ono ani nejde o to, že by jedli zásadně jinak a jiné věci. Řeknu to takto: oni si z tabulky čokolády uždibnou a my ji sníme celou. Oni tak zakousnou takzvaně nezdravou potravinu, jenže my sáček s brambůrky vyprázdníme.
I o tomhle je váš projekt?
Samozřejmě, jde o záležitosti poněkud vědecké, ale taky hodně zábavné, poučné. Jinak bude pořád hodně záležet na rozumném množství potravin. Kdybych chtěla být poněkud lidová, tak nepřež… se, však víte. A hýbat se.
Jedním z vašich kolegů a možná i inspirátorů byl úžasný profesor Vlastimil Fic.
Díky za vzpomínku, byl nesmírně vitální celý život, odešel v 96 letech, jeho maminka pak ve 101 letech. On byl úžasný znalec vína, vzpomínal na zajímavé věci, třeba na to, že jeho maminka jedla denně večer chleba se sádlem, ale zapíjela jej kefírem, zase pěkná kombinace.
Bude fit a zdráv ten, kdo vyřadí maso a bude téměř výhradně na ovoci a zelenině?
Všeho s mírou a rozumem. Vláknina je cenná, ale nespasí nás. Třicet gramů vlákniny je doporučená dávka. Všeho moc škodí, všeho tak akorát nás drží v kondici.
Spousta z nás touží, když už nezabrání věku, být v dobré kondici a výkonnosti i v seniorském věku. Je to chiméra, anebo to může být díky vyvážené stravě realita?
Může to být realita, jen jaksi nečekejme zázraky. Se sto padesáti kilogramy se asi nebudeme moci hýbat, jsou tu civilizační choroby, prostě na vyšší věk, který může být z mnoha důvodů báječný, je třeba zakládat správným přístupem už od věku mladého a produktivního. Život se má žít, nikoliv někde v péči sociálních ústavů přežívat.
Takže váš projekt má vizi…
… má vizi, jak správně žít. Jen to shrnu, správně jíst a hýbat se. Klidně si dejte koblížek, chleba s máslem, jen jaksi nezapomeňte ty tuky a cukry zase odbourávat pohybem.