Stav bdělosti znamená, že vedoucí pracovníci budou po dobu tohoto času k dispozici na svých služebních mobilních telefonech a připraveni se v případě potřeby řešení mimořádných provozních situací dostavit do nemocnice.
„V zóně stoleté vody se nachází jen malá část areálu zlínské krajské nemocnice, jedná se převážně o nezdravotnické provozy,“ uvedla mluvčí KNTB Dana Lipovská.
Baťova nemocnice má zpracovaný povodňový plán, ve kterém jsou přesně dané kroky, jakým způsobem postupovat, jak se zachovat v případě povodně nebo kdy a jak vypomoct s pacienty okolních nemocnic, pokud je nebudou moci kvůli povodním přijímat.
„Samozřejmě všichni doufáme, že se nebude dít nic mimořádného, připraveni ale jsme,“ zmínila Lipovská.
V souvislosti s aktuální předpovědí počasí zavzpomínala Dana Lipovská i na povodně v roce 1997. „Při povodních v roce 1997 zlínská nemocnice jako taková nebyla přímo zaplavená, paradoxně se k nám však dostala voda s blátem nikoliv z místní řeky Dřevnice, ale z kopce nad nemocnicí. Nebylo to však nic zásadního,“ sdělila mluvčí nemocnice.
Na léto v roce 1997 vzpomíná i primář Novorozeneckého oddělení KNTB Jozef Macko. „Na povodně v roce 1997 si samozřejmě pamatuji. Naše oddělení organizovalo transporty pacientek z nemocnice v Uherském Hradišti, která byla hodně zatopená. Tehdy jsme přijímali asi deset žen i nějaké děti. Do práce muselo narychlo přijet víc lidí, pacientky přivážely sanitky a vzpomínám si, že jsme rodičky přijímali už před budovou, sanitky najížděly jedna za druhou, dokonce jsem k nějakému novorozenci vybíhal ven. Ale zvládlo se to bez velkých komplikací,“ říká Macko.