Baťova nemocnice začala vyšetřovat děti s neprůchodnými slznými kanálky

MUDr. Stanislav Červenka. Foto: KNTB
ZLÍN – Až šest procent dětí se rodí s neprůchodnými slznými kanálky, což může později způsobovat nepříjemné infekce. V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně začal děti s těmito problémy vyšetřovat jeden z největších odborníků v této oblasti – otrokovický oftalmolog Stanislav Červenka.

Problematika neprůchodnosti slzných kanálků není tak banální, jak na první pohled pro laika vypadá. Neprůchodné kanálky totiž mohou být ideálním místem pro ohrožení jakoukoliv infekcí, nejčastěji bakteriální.

To, že se děti narodí s neprůchodnými slznými kanálky, ještě nemusí znamenat problém. Poměrně často se kanálky samy zprůchodní do půl roku. Jakmile se tak nestane, je potřeba začít situaci řešit,“ říká oční lékař Stanislav Červenka.

Primář Očního oddělení Krajské nemocnice T. Bati Tomáš Novotný k tomu dodává: „Pokud mají děti tyto problémy, respektive rodiče vidí, že už mají čtyři, pět a více měsíců, a pořád jim slzí jedno nebo obě oči, mohou se objednat k nám do ambulance. Takovým dětem se u nás na oddělení věnuje doktor Červenka jednou za měsíc. Je to odborník, který se touto problematikou zabývá celý profesní život a v rámci České republiky bychom obtížně hledali specialistu s více zkušenostmi.“

Diagnostika v ambulanci není nijak složitá. „Do oka kápneme barvivo, konkrétně fluorescein, a chvíli ho necháme působit. Po zhruba po pěti minutách by barvivo mělo odtéct do nosu. Pak hodnotíme, kolik ho zůstalo v oku a tím pádem zjistíme, nakolik jsou, nebo nejsou kanálky průchodné,“ popisuje oční lékař Stanislav Červenka.

Neprůchodnost slzných kanálků se dá u dětí odstranit mechanicky sondou. Provádí se ambulantně bez nutnosti celkové anestezie. Pokud to není možné, lékaři zavedou nosem stent.

Nejedná se o žádný složitý výkon, děti jsou v narkóze, vše probíhá ambulantně. Stent necháme v slzných kanálcích tři měsíce, dítě to nijak necítí. Pak stent odstraníme a musím říci, že úspěšnost tohoto zákroku je výborná, zhruba 97 procent,“ uvádí oftamolog Stanislav Červenka.

Dříve se vše dělalo takzvaně poslepu, bylo to složitější. Dnes se vlastně jedná o endoskopický zákrok, kdy vidíme, kudy sonda vede silikon. Já sám mám odoperované více než čtyři tisíce dětí,“ dodává Červenka.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x