Baťova univerzita do dvou let otevře nový studijní program. Z absolventů budou experti na polovodiče

Foto: archiv UTB
ZLÍN – Zlínská Univerzita Tomáše Bati chystá nový studijní program zaměřený na materiálové inženýrství. Díky němu by mohla dodávat odborníky zejména pro amerického výrobce polovodičů onsemi v Rožnově pod Radhoštěm, který u nás plánuje rozšířit výrobu čipů za zhruba dvě miliardy dolarů.

Univerzita Tomáše Bati ve spolupráci se Zlínským krajem otevírá nové obory a po vzoru moderních regionů se soustředí na technologie budoucnosti, mimo jiné polovodiče. 

„Máme možnost se stát jedním z evropských center pro tyto technologie. Proto pružně reagujeme a otevíráme nový obor, což je jen začátek naší dlouhodobé snahy rozvoje univerzity a celého regionu,“ uvádí rektor UTB Milan Adámek.

Bude se jednat o bakalářský, akademicky zaměřený studijní program. Do prvního ročníku chce univerzita přijmout přibližně 30 studentů. Program by měl vzniknout nejpozději do dvou let.

„V rámci tohoto programu budou studenti absolvovat praxe právě v onsemi, ale také jiných podobných výrobních závodech v Evropě. Dále diskutujeme o přípravě studijního programu, který bude zaměřen na informatiku s částečnou orientací také na průmyslové inženýrství,“ vysvětluje rektor univerzity Milan Adámek.

Už letos začne univerzita budovat nové laboratoře zaměřené právě na polovodičové materiály v nové budově technologické fakulty, jejíž stavba by měla být zahájena v tomto roce a na jejíž výstavbu přispěl 200 miliony korun Zlínský kraj.