Ve třicátých letech minulého století nechal budovu postavit Jan Antonín Baťa podle projektu architekta Vladimíra Karfíka jako nové sídlo ředitelství obuvnické firmy Baťa. Se svojí výškou 77,5 metru byla v době svého vzniku nejvyšší budovou ve střední Evropě.
„Budova Baťova mrakodrapu je architektonickým skvostem s inspirativním příběhem a zároveň symbolem města Zlína i Zlínského kraje. Jsme hrdí, že máme své sídlo právně v ní. Chceme, aby ještě dlouho sloužila, a proto jsme se letos pustili do opravy její fasády, izolace a oplechování střechy za téměř padesát milionů korun, která je aktuálně krátce před dokončením. Je to náš dárek budově k jejím půlkulatinám,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
Letošní práce navazují na první fázi oprav, kterou kraj dokončil v roce 2019 a během nichž byla v budově zrekonstruována rozvodna nízkého napětí, opraven páternoster, vyměněny rychlovýtahy, provedeny stavební úpravy vstupu ve 2. etáži, obnoveny teracové podlahy ve 3. etáži a zmodernizovány expozice ve 2., 8. a 16. etáži.
Budova Baťova mrakodrapu je významnou památkou z období funkcionalismu. O její majestátnosti svědčí následující čísla – má rozměry 80 x 20 m, celková zastavěná plocha činí 1 850 m2, celková plocha všech podlaží 30 000 m2 a celkový obestavěný prostor 135 000 m3. Jsou v ní celkem tři schodiště, která mají 450 schodů, což je například o 70 více, než má katedrála sv. Štěpána ve Vídni.
Její neodmyslitelnou součástí je takzvaný páternoster neboli oběžný výtah. Návštěvníci jej mohou používat pro pohyb mezi 2. a 15. etáží. Lze do něj tedy kdykoli a kdekoli nastoupit i z něj vystoupit, a to s minimálním čekáním. „Tím je zajištěna kapacita, kterou běžný výtah nikdy nemůže nabídnout. Se svými 30 kabinami a zdvihem 58,5 metru je nejdelší v České republice. Nosnost jedné kabiny je 160 kg,“ dodala tisková mluvčí kraje Soňa Ličková.