Baťův mrakodrap dostane k 85. narozeninám nový kabát

Baťův mrakodrap
ZLÍN – Baťův mrakodrap, ve kterém sídlí Zlínský kraj, slaví v těchto dnech 85 let od dokončení. Ke svým půlkulatinám dostane budova nový kabát v podobě opravené fasády, izolace a oplechování střechy.

Ve třicátých letech minulého století nechal budovu postavit Jan Antonín Baťa podle projektu architekta Vladimíra Karfíka jako nové sídlo ředitelství obuvnické firmy Baťa. Se svojí výškou 77,5 metru byla v době svého vzniku nejvyšší budovou ve střední Evropě.

Budova Baťova mrakodrapu je architektonickým skvostem s inspirativním příběhem a zároveň symbolem města Zlína i Zlínského kraje. Jsme hrdí, že máme své sídlo právně v ní. Chceme, aby ještě dlouho sloužila, a proto jsme se letos pustili do opravy její fasády, izolace a oplechování střechy za téměř padesát milionů korun, která je aktuálně krátce před dokončením. Je to náš dárek budově k jejím půlkulatinám,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Letošní práce navazují na první fázi oprav, kterou kraj dokončil v roce 2019 a během nichž byla v budově zrekonstruována rozvodna nízkého napětí, opraven páternoster, vyměněny rychlovýtahy, provedeny stavební úpravy vstupu ve 2. etáži, obnoveny teracové podlahy ve 3. etáži a zmodernizovány expozice ve 2., 8. a 16. etáži.

Budova Baťova mrakodrapu je významnou památkou z období funkcionalismu. O její majestátnosti svědčí následující čísla – má rozměry 80 x 20 m, celková zastavěná plocha činí 1 850 m2, celková plocha všech podlaží 30 000 m2 a celkový obestavěný prostor 135 000 m3. Jsou v ní celkem tři schodiště, která mají 450 schodů, což je například o 70 více, než má katedrála sv. Štěpána ve Vídni.

Její neodmyslitelnou součástí je takzvaný páternoster neboli oběžný výtah. Návštěvníci jej mohou používat pro pohyb mezi 2. a 15. etáží. Lze do něj tedy kdykoli a kdekoli nastoupit i z něj vystoupit, a to s minimálním čekáním. „Tím je zajištěna kapacita, kterou běžný výtah nikdy nemůže nabídnout. Se svými 30 kabinami a zdvihem 58,5 metru je nejdelší v České republice. Nosnost jedné kabiny je 160 kg,“ dodala tisková mluvčí kraje Soňa Ličková.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x