Bude zima, bude mráz, před ligou se neschováš

Foto: Fastav Zlín
ZLÍN - Už za pár dnů načnou fotbalisté jarní část nejvyšší soutěže. Označení jarní je přitom poněkud úsměvné. Právě v polovině ledna se čekají poměrně hluboké mrazy. Jestliže se ještě někdy zkraje nového tisíciletí v takovémto případě uvažovalo o odkládání zápasů, teď ani náhodou. A nejen proto, že je termínová listina našlapaná jako nikdy.

Meteorologové předpovídají na sobotu 16. ledna přes den pro severovýchod České republiky teplotu kolem mínus sedmi stupňů. Zlín začíná porci jedenadvaceti mistrovských utkání v Opavě…a ta je, jak známo, na severovýchodě naší země.

Ne že by to někoho ve žlutomodrém děsilo, v potaz to ale aktéři samozřejmě berou. Chladné počasí je výzvou pro hráče, trenéry, ale třeba také kustoda.

Patrik Hučko má na Letné bohaté zkušenosti.

„Chladné počasí změny pro trénink i vlastní zápas samozřejmě přináší. K dispozici jsou krátké i dlouhé termokalhoty, stejně tak termotrička s dlouhým rukávem. Důležité je více vrstev oblečení, fotbalisté mohou dostat na vyžádání červenou hřejivou emulzi, mimo jiné čaj, ale rovněž nákrčníky, čepice, rukavice,“ popisuje bývalý extraligový hokejový obránce, co všechno patří do fotbalové výbavy.

„Jeden můj známý říká, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení,“ připomíná trenér Bohumil Páník osvědčenou pravdu zpoza kanálu La Manche, kde ovšem zlobívá spíše déšť.

„Hráči dobře vědí, jak se chránit, navíc jsou v permanentním pohybu, problémem ale při poklesu teplot pod nulu bývá to, že v těsných kopačkách mohou mrznout prsty na nohou,“ dodává Páník.

Také trenéři mají ve výbavě dokonalé oblečení. „Ovšem nejdůležitější je pro nás u lavičky dobré obutí, prostě teplé, kvalitní boty.“

Samozřejmostí je v zimních měsících vyhřívaný trávník. Na celkové produkci pro oko diváka je znát jeho kvalita. Ale stejně tak jsou důležité míče.

„V zimě se používají jiné než v teplejších měsících. Zpravidla se hraje s oranžovými. Ty zajistí dobrou viditelnost i v případě, že napadne sníh, ale hlavně jsou méně tvrdé. Fotbal má prostě v zimě své specifikum. V tomto čase jsme kromě soustředění vždy trénovali na umělé trávě, hrát ale samozřejmě budeme na přírodní. Hra na rozdílných površích má taky své specifické parametry. Dokážeme se přizpůsobit, nakonec bude stejně platit, že fotbal je jen jeden a vyhrává ten, kdo dokáže uplatnit své dovednosti od techniky přes vytrvalost a výbušnost,“ končí debatu o hře v zimním čase další zlínský trenér Jan Somberg.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x