Prvními posly jara se stávají myrabolány červenolisté. Jejich kvetoucí alej vždy dává razítko na to, že jaro je opravdu zde. Právě tady může začít procházka centrem města, které si letos připomíná 700 let od první písemné zmínky.
V sousedícím parku Komenského to teď hýří barvami. Udivují tu třeba plně rozvinuté tulipány v sytých barevných kombinacích. Babička s malou vnučkou mohou na záhonech oči nechat.
„Na Zlín jsme si poslední dobou zvykli spíše stěžovat, tady by se měl podívat i ten největší škarohlíd, jaká je to krása,“ říká paní Magda po boku s malou Justýnkou.
„My zahradníci teď máme určitě dobrý pocit, začalo jaro a teď se nám zúročuje, co jsme na podzim připravili. Nasadili jsme cibuloviny a dvouletky, ty teď kvetou, čekali jsme celou dlouhou zimu, nyní takříkajíc sklízíme plody práce,“ říká Zuzana Hegmonová, zahradní architektka ze zlínského magistrátu.
Pro letošní oslavy zvolili mistři zahradničtí typické zlínské barvy, tedy žlutou a modrou. A znát je to o další kus dál. Na Gahurově prospektu kvete sedm pásů, každý symbolizuje jedno zlínské století.
„Připomínáme funkcionalistické pojetí Zlína. Až dosadíme lilie, tak se nám později vše slije do pravidelného čtvercového útvaru, to zase bude symbol rozmachu města za posledních sto let,“ říká u záhonů, kterým momentálně dominují žluté narcisy, doplňující se barevně v různém čase s modrými krokusy a také modřenci paní Zuzana.
Zlín ale nekrášlí jen záhony. A zdaleka nejenom tady, co se centra týče, samozřejmě i u zámku v Sadu Svobody.
Střed města je teď v květu i díky stromům.
„Tak třeba v Parku Komenského si teď nenechejte ujít krásné květy nejméně dvou druhů magnólií,“ připomíná další odborník Stanislav Pospíšilík a spolu s kolegyní vytahují málo známý zlínský trumf, jímž je ojedinělý skvost. V Sadu Svobody potěší například jehličnan, který se vidí málokde. Má zajímavý název – kryptomerie japonská.