Covid decimuje řidiče MHD. Doprava ve Zlíně a Otrokovicích musí dočasně přejít na letní provoz

Foto: cs.wikipedia.org
ZLÍN, OTROKOVICE - Zvýšená nemocnost, izolace, karantény a ošetřování nemocných členů rodiny v souvislosti s rychlým šířením covidu-19 dolehly na stavy práceschopných řidičů Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice do takové míry, že je nezbytné dočasně přejít v MHD na omezený letní provoz. Opatření bude platit od středy 26. ledna nejméně do konce jarních prázdnin.

Nebývale vysoké procento řidičů Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice je ve stavu pracovní neschopnosti. Z přibližně 180 řidičů v hlavním pracovním poměru bylo v posledních dnech v izolaci, karanténě nebo ošetřovalo nemocného člena rodiny na tři desítky osob a počet práceneschopných se dál zvyšoval.

Za těchto okolností by již bylo velmi těžké zajišťovat obsazení všech služeb podle jízdních řádů pro běžné pracovní dny. Jsme nuceni přistoupit na dočasné omezení provozu. Budeme od středy 26. ledna jezdit podle tzv. letních jízdních řádů, které představují snížení výkonů asi o deset procent. Předpokládáme, že z důvodu stejné nemoci zůstanou doma i mnozí cestující, takže přepravní kapacita bude dostatečná,“ uvedl ředitel DSZO Josef Kocháň.

Odjezdy podle tzv. letního provozu jsou uvedeny v prostředním sloupci časových údajů v běžných zastávkových jízdních řádech. Provoz MHD o víkendech se nemění. Omezení dopravy schválila na svém pondělním zasedání Rada města Zlína.

DSZO vzala v úvahu zkušenosti s podobným omezením provozu z roku 2021 a 2020 a nad rámec letních jízdních řádů vypraví na linky ještě některé posilové spoje, zejména v ranních časech. „Přehled posilových spojů bude na zastávkách vyvěšen a cestující jej dohledají také na webu www.dszo.cz,“ doplnil vedoucí dopravního úseku DSZO Pavel Nosálek.

Podle letního provozu bez posilových spojů budou jezdit trolejbusy a autobusy také po dobu jarních prázdnin od 4. do 11. února. O rozsahu provozu MHD po skončení jarních prázdnin a případném návratu na standardní jízdní řády pro pracovní dny rozhodne DSZO podle aktuálního vývoje epidemie a podle počtu řidičů v pracovní neschopnosti.

Všem cestujícím, kteří využívají služeb MHD, se za omezení provozu omlouváme. Jakmile to bude možné, obnovíme provoz se standardních jízdním řádem. S DSZO jsme domluveni, aby byly zajištěny především spoje v exponovaných časech, které jsou využívány pro cestování do školy či práce. Zároveň má DSZO za úkol situaci průběžně vyhodnocovat a v případě potřeby posílit vybrané ranní a odpolední spoje,“ sdělil radní pro dopravu Michal Čížek.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x