Nulové provozní náklady
Solární světelné knoflíky, které budou vyznačovat trasu v délce téměř jednoho kilometru, fungují zcela bez napojení na elektrickou síť. Nabíjejí se přes den a po setmění se automaticky rozsvítí. Díky tomu mají nulové provozní náklady, minimální ekologickou stopu a zároveň zajišťují viditelnost až na vzdálenost 1000 metrů.
„Projekt má hned několik výhod – je ekologický, finančně únosný a především zvyšující bezpečnost. Moc mě těší, že návrh vzešel od občanů, kteří přemýšlí nad veřejným prostranstvím. Není jim lhostejné, jak naše město vypadá, a to je dobře,“ uvedla starostka Otrokovic Hana Večerková.
113 svítidel v osmimetrových intervalech
Solární prvky jsou rozmístěny po celé délce úseku v pravidelných osmimetrových intervalech, v prudších zatáčkách jsou světla rozmístěna ještě hustěji. Celkem bylo nainstalováno 113 svítidel, jejichž životnost přesahuje 8 let.
„Osvětlení bylo instalováno v úseku cyklostezky od skateparku na Trávníkách až po hranici katastru Otrokovic, což je přibližně na úrovni společnosti Lapp Kabel,“ upřesnil Jakub Tesař z odboru rozvoje města s tím, že Zlín naváže na svém úseku v blízké době.
Nápad vzešel od obyvatel Otrokovic
Nápad na osvětlení vzešel z veřejného návrhu v rámci participativního rozpočtu, který letos probíhá už popáté. Otrokovická radnice z něj každoročně vyčleňuje 2 miliony korun.
„Své návrhy i pro letošní ročník mohou občané podávat do konce května,“ dodala na závěr mluvčí Otrokovic Lenka Vaculová.