Ital, Brit, Rus, Ukrajinec nebo Slovák. Za volantem vozidel MHD přibývá cizinců

Ilustrační foto
ZLÍN, OTROKOVICE – S nedostatkem řidičů vozidel městské hromadné dopravy se bojuje prakticky všude a výjimkou není ani Dopravní společnost Zlín – Otrokovice, která proto zaměstnává také šoféry s cizí státní příslušností. Za volantem vozidel DSZO bychom v současné době našli přibližně desítku cizinců.

Ani nám se v posledním období nevyhýbá nedostatek řidičů vozidel MHD. Staráme se o to, abychom tomu čelili. Jednou z cest je i zaměstnávání vhodných adeptů s cizí státní příslušností. Musí se překonat více administrativních překážek včetně jazykové bariéry a zaměstnání cizince proto zpravidla není možné ze dne na den jako u Čecha, ale učíme se s tím vyrovnat. Rádi jsme nyní přijali i řidiče z Ukrajiny,“ vysvětlil ředitel DSZO Josef Kocháň.

DSZO nyní zaměstnává na pozici řidičů trolejbusů a autobusů MHD 179 osob v hlavním pracovním poměru. Mezi nimi je asi desítka pracovníků jiné než české národnosti, například Ital, Brit, Rus, Slováci a Ukrajinci.

Máme se zahraničními pracovníky dobrou zkušenost. Plní požadavky, které na řidiče klademe,“ uvedla vedoucí personálního útvaru DSZO Helena Hanusová.

V kurzu na potřebné rozšíření řidičského průkazu ze skupiny B na skupinu D a získání profesního průkazu je od letošního srpna další žena z Ukrajiny. „Už začíná rozumět něčemu v českém jazyce. Ale testy bude asi muset absolvovat s tlumočníkem,“ dodala Helena Hanusová. Kromě občasného prodávání jízdenek však řidiči MHD s lidmi téměř nekomunikují, takže perfektní znalost češtiny není pro výkon této práce nezbytnou podmínkou.

Dvaapadesátiletý Ukrajinec Vasyl je ještě v zácviku, ale nejspíš už v příštím týdnu vyjede na běžné linky s cestujícími. Bydlí v jedné z místních částí Zlína s manželkou a čtyřmi dětmi, jeho páté dítě žije v Praze. Pochází ze Zakarpatí, z blízkosti rumunských hranic, kde má dům s rodiči. Už ve své vlasti získal řidičský průkaz skupiny D a jezdil s nákladním automobilem. Získání profesního průkazu mu zaplatila dopravní společnost – za jeho závazek trvání pracovního poměru na tři roky. V Česku Vasyl pobývá s vízem strpění. Jestli zůstanou dlouhodobě zde, nebo se vrátí na Ukrajinu, v tuto chvíli neví. „Uvidíme za rok, za dva, jak se bude situace vyvíjet,“ říká neurčitě.

Do plného stavu řidičů by mohla DSZO přijmout ještě asi šest osob. „Pomáháme si přesčasovou prací, zaměstnáváme řidiče i na zkrácený pracovní úvazek, ve vedlejším pracovním poměru, brigádníky. Všem jsme vděčni za to, že nám pomáhají podstav řidičů překlenout, takže jsme schopni zajišťovat pro cestující plný provoz MHD bez omezování nebo výpadků,“ dodává ředitel Josef Kocháň.