Kardiologická JIP Baťovy nemocnice září novotou. Zlepší podmínky pacientů i zdravotníků

Foto: KNTB
ZLÍN - Jednotka intenzivní péče Kardiologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati prošla kompletní rekonstrukcí za 8,2 milionů korun. První pacienti se do prostor nastěhují během příštího týdne.

Na jednotce intenzivní péče došlo k výměně veškerých rozvodů, oken i klimatizace. Pacientské prostory jsou nově oddělené materiály, které výrazně tlumí hluk, což přinese mnohem větší snížení hlukové zátěže na této koronární jednotce.

Nové uspořádání a vybavení JIP přináší pacientům větší prostor, moderní uspořádání přístrojů kolem lůžka, nové hygienické zázemí pro ty pacienty, kteří nemusí být striktně upoutaní na lůžko a mnoho dalšího. Pracovní prostory personálu jsou logičtěji ergonomicky uspořádány, lékaři mají větší pracovní plochu díky lepšímu využití stávajícího prostoru,“ popsal modernizaci ředitel a předseda představenstva Krajské nemocnice T. Bati Jan Hrdý.

Na kardiologické JIP jsou pacienti z celého Zlínského kraje, vyžadující vysoce specializovanou kardiologickou péči. „Aby si nemocnice udržela tento statut, musí splňovat řadu přísných podmínek a vysoký medicínský standard, proto chceme, aby tomu odpovídalo i prostředí a pacienti i zdravotníci se tu cítili komfortně,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

V rámci rekonstruované JIP budou využita moderní resuscitační lůžka, která nemocnice pořídila krátce před zahájením prací. „Monitorovací systém zůstává původní, infuzní technika je ale nově napojena na centrální řízení a bude mít možnost komunikovat přímo s nemocničním informačním systémem. Nově zavedený rozvod stlačeného vzduchu vedle rozvodu kyslíku umožní rozšířené použití ventilačních režimů u nových dýchacích přístrojů,“ uvedl primář Kardiologického oddělení KNTB Zdeněk Coufal.

Nově má kardiologie k dispozici implantabilní oběhovou pumpu IMPELLA, umožňující přechodnou náhradu či podporu pro selhávající levou srdeční komoru. Do konce letošního roku začnou kardiologové v KNTB rovněž používat novou oběhovou krevní pumpu s možností okysličování krve. Ta umožní přechodně nahradit funkci srdce a plic.

Většinu „klientely“ kardiologické JIP tvoří pacienti s ohrožením nebo selháním srdečních funkcí.

Jsou to nejčastěji nemocní s akutním infarktem myokardu, těžkým srdečním selháním, život ohrožujícími poruchami rytmu či masívní plicní embolií.

V nově zrekonstruovaných prostorách a s novým přístrojovým vybavením bychom měli zvládnout také resuscitační péči pacientů po oběhové zástavě z kardiologických příčin, kteří většinou dosud byli v péči oddělení anesteziologicko-resuscitační medicíny. Samozřejmě v případě potřeby poskytne naše koronární jednotka péči i dalším nemocným s život ohrožujícími stavy, kde kardiologická problematika může být až sekundárním projevem základního onemocnění – například u nemocí ledvin, mozku či periferních cév,“ dodal primář kardiologie Zdeněk Coufal.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x