Klimatizované autobusy a trolejbusy se v DSZO pomalu stávají standardem

Foto: DSZO
ZLÍN, OTROKOVICE – Cestování městskou hromadnou dopravou by se v těchto horkých dnech mohlo zdát noční můrou. Dopravní společnost Zlín – Otrokovice se však snaží svým cestujícím co nejvíc vyjít vstříc a zvýšit kulturu přepravování díky klimatizovaným vozům.

Dopravní společnost Zlín – Otrokovice začala s nákupem klimatizovaných autobusů a trolejbusů poměrně brzy, první klimatizované autobusy se objevily na linkách DSZO již v roce 2012. Dnes již klimatizovaná vozidla na linkách DSZO početně převažují. O víkendech na vůz MHD bez klimatizace téměř nenarazíte.

Klimatizace v našich trolejbusech a autobusech se postupně stává standardem. V pracovních dnech za horkého počasí jezdí na našich linkách MHD větší polovina vozů s klimatizací. O víkendech to bývá sto procent autobusů a 80 procent trolejbusů,“ uvedl ředitel DSZO Josef Kocháň.

S klimatizací jsou dodávány i nové bateriové trolejbusy a klimatizace funguje také v elektrobusu. Cestující si klimatizaci jednoznačně chválí.

A nám jde o vytváření co nejpříznivějších podmínek v MHD a zvyšování její atraktivity pro naše zákazníky, abychom byli důstojnou konkurencí jiným druhům dopravy. Klimatizace k tomu dnes patří. V posledních letech proto při obnovách vozového parku pořizujeme všechna nová vozidla s klimatizací,“ dodal Josef Kocháň.

Klimatizace se ve vozidlech zapíná, když venkovní teplota vzduchu dosáhne 26–27 stupňů Celsia. Při nižších teplotách bývá výhodnější provětrávat vozidlo proudem vzduchu z otevřených okének. Dříve než řidič klimatizaci zapne, musí dojet na konečnou stanici a všechna okna pozavírat. Jinak by klimatizace nebyla účinná.

Prosíme cestující, aby s tím počítali a neotvírali u těchto vozů okénka, když je klimatizace v provozu,“ upozornil vedoucí dopravního úseku Pavel Nosálek.

Klimatizování vozidel MHD samozřejmě není zadarmo. Trolejbus nebo autobus s klimatizační jednotkou má vyšší pořizovací náklady a dražší je také jeho provoz. Při zapnuté klimatizaci se zvyšuje spotřeba elektřiny či nafty klimatizovaného vozidla.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x