Právě bodavý hmyz umí jinak velmi příjemné časy pořádně znepříjemnit. Začněme třeba komáry.
„Je to nikdy nekončící příběh. Letos jsme jim na jaře věnovali mimořádnou pozornost při snaze o hubení larev, ale bohužel musíme konstatovat, že především na Bahňáku je jejich současná invaze zase velmi nepříjemná, třebaže v boji s nimi nikdy nekončíme,“ popisuje mluvčí města Otrokovice Lenka Vaculová.
Zatímco komáři píchají a bzučí, což je sice krajně nepříjemné, zpravidla ale ne život ohrožující, jiní zástupci početné a vždy v parném létě nebezpečné rodiny bodavého hmyzu mohou působit jiné problémy.
„Největší kupodivu zdánlivě nejnevinnější, tedy včely, jejich jed bývá hodně nebezpečný a pokud narazíte třeba u lesa na hnízdo, vezměte nohy na ramena a pryč, umějí zaútočit ve větším počtu a to bývá i život ohrožující,“ vypráví znalec přírody Karel Kellner z Koryčan z vlastních zkušeností.
„Zatím jsme v posledních dnech nezaznamenali žádné závažnější případy vícečetného pobodání hmyzem, ale léto je teprve v nástupu, takže k nim zřejmě i letos dojde,“ aktualizuje situaci mluvčí zlínské Krajské nemocnice Tomáše Bati Dana Lipovská.
Srpen pak bývá měsícem největší čilosti sršňů a vos.
„Na chalupě jsem vždy bral přítomnost obou druhů jako znak vrcholícího léta, vosy si vytvářejí hnízda a umějí se dostat i do trámů, jejich aktivita je známá, ale mohu potvrdit, že včely jsou opravdu nebezpečnější kvůli vysoké koncentraci jedu v žihadle,“ říká další chalupář Jiří Novák ze Zlína.
Samostatnou letní kapitolou jsou pak sršni. Největší a přece i nejméně nápadní. „Stačí, abyste odjeli na čtrnáct dní na dovolenou a oni vám s přehledem sklidí úrodu raných jablek, jakoby nic,“ popisuje vlastní zkušenost Novák s tím, že i přes menší toxicitu žihadel není bodnutí velkého hmyzu rozhodně ničím příjemným.